EĞİTİM
Giriş Tarihi : 13-01-2022 18:47   Güncelleme : 13-01-2022 18:47

Erdemlide Kardan Kapalı Mahalle Ve Okul Yolu Kalmadı

Mersin kent merkezi ve ilçe merkezlerinde kuvvetli yağmur yağışı iki gündür sürerken, Erdemli ilçesine bağlı Sorgun ve Toros Mahalleleri başta olmak üzere bin rakım üzerindeki birçok bölge de kar etkisini gösterdi.

Erdemlide Kardan Kapalı Mahalle Ve Okul Yolu Kalmadı

2022 yılının ilk kar yağışı yoğun olunca kışın trafiğe kapalı tutulan başta Erdemli-Ayrancı karayolu olmak üzere birçok yol kar altında kaldı. Kar kalınlığı 20 santimetreyi geçti.

Erdemli Belediyesi’ne bağlı karla mücadele ekipleri kar yağışı nedeni ile  yolları kapanan Sorgun ve Toros Mahallelerindeki ana yollar ile sokak aralarında çalışma yaptı. Ekipler başta okul yolları olmak üzere hayvancılıkla uğraşan vatandaşların da sık kullandığı yol güzergâhlarını ulaşıma açtı.

Öte yandan Erdemli-Ayrancı arasında ulaşımı sağlayan ancak kış nedeniyle trafiğe kapalı tutulan karayolu da Toros Mahallesi’ne kadar açıldı. Karaman'ın Ayrancı ilçesi istikametine doğru ise yol, kar nedeniyle kapalı bulunuyor.

Karla mücadele çalışmasında görev alan Erdemli Belediyesi iş makinesi operatörlerinden Osman Bilgi, "Erdemli'nin yüksek kesimlerinde etkili bir kar yağışı oldu. Belediye başkanımızın talimatı ile biz de sabahın ilk saatlerinde makinemizi yolları kapalı olan yüksek kesimlere çıkardık. Kırsaldaki okul yollarını öğrencilerin gidecek oldukları yol güzergahlarını ve sokak aralarının yüzde 90'ını açtık ve açmaya da devam ediyoruz. Mahalle aralarında evlerin önlerini açıyoruz. Hayvancıların yemlerini rahat götürmeleri için yollarını açıyoruz" dedi.

Sorgun mahallesi azalarından Hasan Evci ise,” Gece saatlerinden buyana şiddetli kar yağışı nedeniyle yollarımız kapandı, Erdemli belediyesine  haber verdik. Belediye personelleri gelerek yollarda açma ve temizleme çalışması yapıyor. Yol açısından bir sıkıntımız yok şuanda, yollarımız temizlendi. Beklenen kar yağdı" diye konuştu.

 Mahalle sakinlerinden Kerim Uslu,  "Burası Büyük Sorgun Mahallesi  Torosların zirvesinde 1300 rakım bir yerdeyiz. Kar yağışı gece başladı, yeni durdu. Çok güzel oldu ortalık suya doydu. Yollarımızı belediyeden 4-5 tane greyder gelip açtı. Mahalledeki sokak aralarını da açtı çok güzel oldu belediye başkanı ve ekibine teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin