EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-01-2022 18:36   Güncelleme : 13-01-2022 18:36

Çiftçilerin Bireysel Sulama Sistemleri Projelerinin Yarısı Devletten

Mersin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kankınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü ile Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü çiftçilere 1 milyon liraya kadar yüzde 50 hibe destekli ‘’Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi’’ konulu proje bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Çiftçilerin Bireysel Sulama Sistemleri Projelerinin Yarısı Devletten

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Mersin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ömer Seyran, Tarım ve Orman Bakanlığının kırsal kalkınmaya önem verdiğini belirtti.

Kırsal kalkınmayı sağlamak amacı ile bakanlığın 1 milyon liraya kadar yüzde 50 hibe destekli ‘bireysel sulama sistemlerini destekleme’ projesine destek verdiğini belirten Seyran bu destekten yararlanmak isteyen çiftçilerin başvurularının başladığını 28 Şubat 2022 tarihinde ise son bulacağını söyledi.

Seyran, hibe desteği verilecek yatım konularının ise, ‘’Tarla içi damla sulama sistemi kurulması. Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması.  Tarla içi mikro yağmurlama sistemi kurulması.  Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması. Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması. Tamburlu sulama sistemi kurulması veGüneş enerjili sulama sistemi kurulması’’ olduğunu vurguladı.

Erdemli Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız ise yaptığı konuşmada, ilçe yüzölçümünün 877 bin dekar alanında tarım yapıldığını bunun da 129 bin dekar alanda sulu tarımın yapıldığını kaydetti.

İlçedeki tarımsal sulamadaki problemlerin ortadan kaldırarak tarımsal geliri artıracak olan Sorgun, Aksuvat, ve Kargıcak gibi barajların bir an önce tamamlanması ilçe tarımı için önemli diyen Yıldız, ‘’Erdemli ilçesi sulama suyu sıkıntısı çeken bir ilçe olmasına rağmen bizleri teselli eden tek durum ise çitçilerimizin bu konuda bilinçli olması ve modern sulama sistemi kullanmalarıdır. Bakanlığımız üreticilerimize her zaman olduğu gibi şimdi de modern sulama yöntemlerine desteğini vermeye devam etmektedir. Bakanlığımızca Kırsal kalkınma Desteklemeleri kapsamında bireysel basınçlı sulama sistemlerine bu yıl da yüzde 50 hibe desteği verecektir. Tüm çiftçilerimizin bu desteklemeden faydalanmalarını istiyoruz’’ dedi.

Konuşmaların ardından teknik elemanlar tarafından çiftçilere bilgilendirme yapıldı. Toplantıya, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Sulama kooperatifi yöneticileri ve çiftçiler ile muhtarlar katıldı.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin