Onların da yaşama hakkı var
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıOnların da yaşama hakkı var

Erdemli TEMA Yaban Hayatı Unutmadı

Onların da yaşama hakkı var
Bu içerik 2754 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

TEMA Vakfı Erdemli İlçe Temsilciliği gönüllüleri, yoğun kar yağışı nedeni ile  çetin geçen kış şartları dolayısıyla doğaya hayvanlar için yiyecek bıraktı, kuşlar için ağaçlara kuş yuvası astı.TEMA Erdemli Temsilcisi Haluk Gülle, ağır kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları ve terk edilmiş evcil hayvanlar için yüksek kesimlerdeki orman alanlarına yiyecek bıraktıklarını söyledi.

Gülle, yaptığı açıklamada, “Ağır kış şartları nedeni ile yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için gönüllü arkadaşlarımız evlerinden ve çevreden topladıkları yem ve ekmek kırıntıları ile etçil hayvanlar için de kemik ve et parçaları atarak onların yaşamalarına katkı sunuyorlar.

Tüm hayvan severlerimizi kırsal kesimdeki hayvanlara yem  bırakmaya davet ediyorum. TEMA gönüllüsü arkadaşlarımız doğal hayata yem bırakırken yavru tema gönüllüleri tarafından yapılan kuş kafeslerinin de içlerine yem bırakarak ağaçlara asıyor’’ dedi.

Erdemli ilçesinin son yerleşim birimi olan Güneyli Mahallesinde ağaçlara 70 kuş kafesi astıklarını dile getiren Gülle şöyle konuştu: “Bu faaliyetin amacı doğal hayatı koruma ve kollama. TEMA Erdemli’nin müfredatında olan bir program değildi. Gönüllülerin kendilerinin hazırladığı bir etkinlikti. İyilik peşinden koş felsefesiyle yapılmış bir etkinlikti. Bölgemizde son 50 yılın en soğuk kış şartları yaşanıyor. Toroslar’da 2 metreye yakın kar var. Ağaçlar ve toprak tamamen karla kaplı.

Kuşlar ve etçil hayvanlar kar kalınlığı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Biz de 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da kış şartlarının en yoğun olduğu günde doğaya çıktık. Komşudan, esnaftan, kendi mutfağımızdan ne biriktirebilirsek topladık.  Götürdüğümüz etleri, ekmekleri, yemleri doğaya bıraktık. Hatta yemler için kuş yemliği yaptık. O bölgede sincap, tavşan, kurt, tilki ve doğaya bırakılmış evcil hayvanlar mesela köpekler oluyor. Kuş türleri de oldukça fazla. O hayvan türlerini düşünerek yiyecekleri seçtik.  Bir insan olarak görevimizi yaptığımıza inanıyoruz.


Doğal hayata destek olmak için yem, ekmek ve et parçacıkları attık. 70 adet kuş yuvası yaparak ağaçlara astık. Kar yağışının başladığı ilk günlerde de bu çalışmamızı yapmıştık. TEMA Gönüllüleri olarak iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Bu faaliyetin amacı doğal hayatı koruma ve kollama.

Bölgemizde son 50 yılın en soğuk kış şartları yaşanıyor. Toroslar’da 2 metreye yakın kar var. Ağaçlar ve toprak tamamen karla kaplı. Kuşlar ve etçil hayvanlar kar kalınlığı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Biz de 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da kış şartlarının en yoğun olduğu günlerde doğaya çıktık.

Komşudan, esnaftan, kendi mutfağımızdan ne biriktirebilirsek topladık.  Götürdüğümüz etleri, ekmekleri, yemleri doğaya bıraktık. Hatta yemler için kuş yemliği yaptık. O bölgede sincap, tavşan, kurt, tilki ve doğaya bırakılmış evcil hayvanlar mesela köpekler oluyor. Kuş türleri de oldukça fazla. O hayvan türlerini düşünerek yiyecekleri seçtik.  Bir insan olarak görevimizi yaptığımıza inanıyoruz. Bu tür etkinliklerimiz devam edecek.’’

TEMA gönüllüsü ev hanımı Serpil Arıkan ise, ‘’Evde boş oturmaktansa bir işe yaramak için yoğun kış şartları nedeni ile yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlara yem bırakmak istedim. Doğamızın dengesini bozmamak için doğada yaşayan hayvanlara da destek olmamız gerektiğini düşünerek Toroslar’ın zirvesindeki hayvanlara yem bıraktım çok mutluyum’’ şeklinde konuştu.

 

erdemli ajans tema erdemli haber
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu