EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-01-2022 14:55   Güncelleme : 03-01-2022 15:56

Üreticiler fide, tohum ve gübre fiyatlarında indirim istedi

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Aşkın Şahin ile Oda Başkanı Rasim Şahin, üretimin olmazsa olmazı fide, tohum ve gübre fiyatlarının aşırı yükseliş göstermesi nedeni ile oda meclisi toplantısında basın açıklaması yaptı.

Üreticiler fide, tohum ve gübre fiyatlarında indirim istedi

Fide, tohum ve gübre fiyatlarındaki aşırı artış nedeni ile çiftçilerin dikim yapamayacağı dile getirilerek açıklamada fide fiyatlarının makul rakama indirilmesi istendi.

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, üretimin temelini oluşturan fide ve tohum temin etmekte çiftçilerin zorluk yaşadığına dikkat çekerek, tarımsal üretimin devamı için üretimin şart olduğunu bunun içinde fide ve tohuma gereksinim duyulduğunu vurguladı.

Şahin, İlçe genelinde 50 bin dekar açık alanda domates yetiştiriciliği, 30 bin dekar alanda örtü altı domates yetiştiriciliği, 5 bin dekar alanda örtü altı salatalık yetiştiriciliği, 4 bin dekar açık biber yetiştiriciliği, 5 bin dekar açık alanda karnabahar, brokoli ve fasulye yetiştiriciliği yapıldığını belirtti.

 Şahin şöyle konuştu: ‘’Toprağın az olduğu ilçemizde üst seviyede tarım yapılırken fide ve tohumda aşırı fiyat artış nedeni ile tarımsal üretim durma noktasına geldi. Biz çiftçiler üretimin olmazsa olmazı fide ve tohum fiyatlarının makul seviyeye çekilmesini ve üretimin sürmesini istemekteyiz. Fiyat artışlarına bazı örnekler vermek gerekir ise, aşılı bir domates fiyatı geçen yıl 4 ile 4,5 lira iken bu yıl 7,5 ile 8,5 lira arasında fiyat verilmektedir. Gübreler ve diğer girdiler ise almış başını gitmekte fidelerin yanına varılamamaktadır.

Fide ve tohum fiyatları çok yüksek. Biz Erdemli çiftçisi olarak bu ülkenin lokomotifi bacasız fabrikası ihracatın ise bel kemiğiyiz. Tarımda sürdürülebilirlik, ihracatın aksamaması, çiftçilerin geleceğe küstürmemek için başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının fahiş fiyatları indirme açısından ivedilikle çözülmesi, fiyatların uygun seviyeye çekilip tohumu ve fideyi toprakla buluşturup kesintisiz bir büyümeye devam etmek için tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. Tarımı olmayan bir ülke asla kalkınamaz. Yeni yılda tüm Erdemli çiftçisi olmak üzere tüm çiftçilere hayırlar getirmesini diliyorum.’’

Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de yaptığı açıklamada, tarımsal girdi maliyetlerinin aşırı yükselmesinden kaynaklı üretimin bitme noktasına geldiğini belirtti.

Son günlerde hava şartları nedeni ile Antalya yöresinde meydana gelen afetten dolayı tüm çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileten Rasim Şahin, aşırı yükselme gösteren fide, tohum ve gübre fiyatlarının üretimin devamı için makul seviyeye çekilmesini istediklerini söyledi.

Meyve ağaçlarında kış bakımı yapılacağını dile getiren Şahin bakım esnasında kullanılacak ilaçların aşırı yükselmesinden dolayı alınamadığını ifade etti. Narenciyenin ağaçların bakımda olmazsa olmazı hastalık ve zararlılara karşı kullanılan ilaçların pahalılıktan kaynaklı alınamadığını dile getiren Şahin, EZO yönetimi olarak tarımsal girdilerdeki fahiş fiyatların takipçisiyiz. Girdi fiyatlarının yüksek olduğunu ilgili bakanlıklara bildirdik. Çiftçimizin alın teri ile oynanmasına müsaade etmeyeceğiz. Fiyatların makul seviyeye indirilmesi konusunda, hazine ve maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım Orman bakanlığımızdan acil destek istiyoruz. Biz çiftçiler asla üretimden kaçmayacağız, vazgeçmeyip inadına üretim yapacağız. Bu vesile ile yeni yılın tüm çiftçilerimize bolluk ve bereket getirmesini dilerim’’ ifadesini kullandı.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin