GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2021 17:03   Güncelleme : 26-12-2021 19:44

BBP Genel Başkanı Destici, Gübre Fiyatlarında Derhal İndirime Gidilmeli

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Mersin'in Erdemli ilçesinde, belediye kültür merkezinde düzenlenen, partisinin 3. ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, 3 gündür kentte çeşitli temaslarda bulunduğunu belirterek, ‘Özellikle üretim bölgesi olan Mersin’den sesleniyorum son dolar artışından sonra 7 kat artan gübre fiyatlarına derhal indirime gidilmelidir’ dedi.

BBP Genel Başkanı Destici, Gübre Fiyatlarında Derhal İndirime Gidilmeli

Kurban Bayramı'ndan sonra çıktıkları yurt gezisinde 49 il gezdiklerini belirten Destici, gezdikleri kentlerdeki esnaf ve vatandaşların sorun ve taleplerini gündeme taşıdıklarını dile getirdi.

Üreticinin ve tüketicinin mağdur olmaması için çeşitli önlemler alınması gerektiğine dikkati çeken Destici, şunları kaydetti:

"Kasaba ya da markete gittiğinde ürünlerin fiyatları anormal derecede yükselmiş görüyorsun. Yani burada 1-1,5 liraya satılan limon, diyelim Ankara'daki markette 8-10 lira. Burada 2 lira olan mandalina, portakal orada 8-10 lira.

Bunlara da mutlaka bir çözüm bulunması lazım. Burada üretici ve tüketici mağdur ediliyor. Aradaki simsarlar maalesef çok fahiş fiyatlar kazanıyorlar. Onun için bu engellenmeli, asıl üretici kazanmalı, tüketici de uygun fiyattan, pazardan ya da marketten Türkiye'de yetişen ürünü alabilmelidir. Bu sağlanmalıdır."

Dövizin düşmesine rağmen ürün fiyatlarının henüz istenilen seviyeye gerilemediğini belirten Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fiyatlar istediğimiz seviyeye henüz düşmedi. Son döviz artışıyla 7 kat artan gübre fiyatlarında derhal indirime gidilmelidir. 5 büyük markete fahiş fiyatla ürün sattıkları, gerekli indirimleri yapmadıkları için cezalar kesildi. Gerekiyorsa bu cezalar daha da arttırılmalı, vurgunun, karaborsanın, fırsatçılığın mutlaka önüne geçilmeli, vatandaşımız vurgunculara, soygunculara ve fırsatçılara ezdirilmemelidir. Ne pahasına olursa olsun bunların tedbiri mutlaka alınmalı. Bu tedbirlere uymayanlara da en ağır ceza ile yaptırım uygulanmalıdır. Vatandaşın canı yanmamalıdır. Tam tersine vatandaşın cebine elini atanların, kazancına göz dikenlerin ve bu süreçleri fırsat bilerek haksız kazanç sağlayanların canı yanmalıdır, yakılmalıdır." Dedi.

Destici, kadın cinayetlerine karşı olduklarını anlatarak Gaziantep'te 22 Aralık'ta pitbull cinsi 2 köpeğin 4 yaşındaki Asiye Ateş'e saldırarak yaralamasına çok üzüldüklerini belirterek söyledi:

"Gerçekten ne kadar üzüntü verici bir şey. Yani siz çocuğunuzu büyütüyorsunuz, birisinin keyif için taşıdığı bir köpek geliyor, sizin çocuğunuzu parçalıyor. Maalesef toplumun içinde nasıl böyle insanlar yetişti ki sanki saldırıya uğrayan kız çocuğu değilmiş gibi site yönetimi sırf kamuoyuna yansıdı diye babasını işten çıkartıyor. Allah'tan ki Sayın Cumhurbaşkanımızın olaydan haberdar olması ve onun girişimleriyle şimdi Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde işe başlayacak. Bunlar kabul edilebilir bir şey değil. Toplumumuzun öncelikle bu insani, ahlaki değerlerine, inancımıza ve kültürümüze sahip çıkmalıyız, bunları yaşatmalıyız."

Siyasi partilerin hazine yardımı konusuna değinen Destici 645 milyon liranın mecliste grubu bulunan 5 partiye dağıtıldığını belirterek bu yardımın kesilerek çiftçilere ve vatandaşlara dağılması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından yapılan tek liste ile gidilen seçimde Murat Turmuş 2. Defa Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Seçildi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin