EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-12-2021 16:43   Güncelleme : 25-12-2021 17:10

Erdemli’de Bin 119 Dekar Alana 40 Çeşit Avokado Dikildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası (EZO) işbirliğinde son yıllarda en fazla alternatif ürün olarak dikimi yapılan ‘Avokado yetiştiriciliği’’ ne yönelik üreticilere avakado yetiştirme tekniği konusunda eğitim verildi.

Erdemli’de Bin 119 Dekar Alana 40 Çeşit Avokado Dikildi

Enstitü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim öncesi enstitü müdürü Doç. Dr. Davut Keleş oda başkanı Rasim Şahin ve oda meclis başkanı Aşkın Şahin birer konuşma yaptı.

Keleş konuşmasında, avokado dikimi yapmadan önce bir uzmana danışılması ve iyi bir fide seçilmesi gerektiğini söyledi.

Son üç yıldır Akdeniz ve Doğu Akdeniz kuşağında hızlı bir avokado dikiminin yapıldığına dikkat çeken Keleş, ‘’Avokado geleceği olan bir meyve. Yaptığımız araştırmalara göre son yıllarda alternatif ürün olarak dikilmeye başlandı. Enstitü olarak biz de avokado yetiştiriciliğine yönelik Ar-Ge birimi oluşturarak ilk etapta 40 çeşit avokado dikimi yaparak araştırma çalışmalarına başladık. Üreticilerimizden isteğimiz dikim öncesi dikim yapacakları bölgeden toprak ve su analizi yaptırmaları buna göre dikim yapmalarıdır. Dikimde ise rastgele dikim yerine mutlaka çeşitler araştırılmalı. Aksi halde değişik çeşitlerin meyvelerini görürseniz şaşırmayın. Bunun için dikim öncesi iyi bir fidan araştırması yapın’’ dedi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ise, son üç yıldır Erdemli bölgesinde odamıza kayıtlı avokado dikimi yapan çiftçi sayısının 198’e, dekar alanının ise bin 119’a ulaştığını söyledi.

Avokado yetiştiriciliğine ilginin her geçen gün arttığını belirten Şahin, üreticilerin fidan dikiminde ve yetiştiriciliğinde yapması gerekenleri geleneksel değilde bilimin ışığında uzmanlarından öğrenmeleri için eğitimi düzenlediklerini kaydetti.

Avokado yetiştiriciliği konusunda laboratuar şefi ziraat mühendisi Rasim Arslan, bitki bakımı konusunda bilgi verdi. Rasim Arslan, kaliteli ve verimli bir ürün elde etmek için mutlaka dikim yapılacak bölgenin toprak, yaprak ve su analizlerinin yaptırılması gerektiğini kaydetti.

Ziraat mühendisi Asım Bulut da avakado yetiştiriciliği konularında bilgi verdi. Bulut, bölgenin iklim yapısından kaynaklı aşırı sıcak olduğunu belirterek, fidanları diktikten sonra belirli bir süre sıcaktan iyi korunması gerektiğine dikkat çekti. Bulut, enstitü bünyesinde kurulan avokado araştırma Ar-Ge ekibinin ilk etapta 40 çeşit avokado dikimi yaptıklarını bunları geliştirerek en uygun olanını çiftçilerle paylaşacaklarını ifade etti.

Eğitim sonrası EZO yönetimi enstitü müdürü Doç. Dr Davut Keleş ile ilçenin ilk avakado yetiştiricisi Ali Yıldırım’a birer teşekkür plaketi, eğitime katılanlara da katılım belgesi verdi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin