EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-12-2021 16:31   Güncelleme : 23-12-2021 16:40

Çiftçilerin Zirai Don Nöbeti Başladı

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı 600 rakım ve üstündeki kırsal kesimdeki örtü altı seralarda domates ve sebze yetiştiren çiftçiler ‘’Zirai Don’’a karşı seralarda soba yakarak nöbet tutmaya başladığı bildirildi.

Çiftçilerin Zirai Don Nöbeti Başladı

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, tarımsal faaliyetlerin sürdüğü Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'ın kıyı kesimlerinde hafif,  iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don tahmin edildiği yönde yapılan uyarıları dikkate alan Mersinli üreticiler sebze seralarında ‘’Zirai Don’’ nöbetine başladı.

İlçeye bağlı Esenpınar Mahallesi Ağlıca mevkisinde 1 dönüm serada domates yetiştiriciliği yapan İsmet Ateş, gazetecilere açıklama yaparak hava sıcaklığının 0 dereceye düşmesinin ardından serada sobaları yaktıklarını ve sabaha kadar nöbet tutacaklarını söyledi.

Ateş, ‘’Meteoroloji bölgede zirai don olacağı uyarısında bulundu.  Gündüzden tedbirlerimizi alarak soba ve yakacaklarımızı hazırladık. Akşam saatlerinde hava sıcaklığı 0 dereceyi gösterince bizde yetişen ürünlerimizi dondan korumak için sobalarımızı yakarak dereceyi 4 dereceye çıkarttık. Sürekli sobaları yakarak 4 derecenin altına düşürmemek için sabaha kadar nöbet tutacağız. Bir dikkatsizlik gösterip uyuya kalırsak tüm ürünlerimizi don vurur bizim de emeklerimiz boşa gider’’ dedi.  

Erdemli genelinde 23 bin dekar alanda örtü altı sera bulunuyor.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin