GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2021 15:42   Güncelleme : 27-11-2021 15:42

Başkan Halil Metik: Erdemlili Esnafımıza Dijital Eğitim veriyoruz

Erdemli Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Başkanı Halil Metik, Esnaf Dijital Eğitim Projesi (EDEP) projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Halil Metik: Erdemlili Esnafımıza Dijital Eğitim veriyoruz

Teknolojideki hızlı gelişim ile birlikte ortaya çıkan yeni iş modelleri, birçok endüstriyi derinden etkiledi diyen başkan Halil Metik. Bir çok sektörde piyasaya giren işletmeler köklü ve kalıcı olarak nitelenen markaları, işletmeleri ve esnafları zor durumda bıraktığına dikkat çekerek, dolayısıyla işletmelerin rekabet stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğini vurguladı.
Birçok şirket için artık küçük ama yenilikçi iş modelleri sunan startup’lar, büyük ölçekli geleneksel rakiplerine göre daha fazla tehdit oluşturduğunu anımsatan Erdemli Esnaf Odası Başkanı Halil Metik, ‘’Yıkıcı ve yenilikçi teknolojiler olarak nitelendirilen bu teknolojik yenilikler, zamana ayak uyduramayan şirketler için bir tehdit yaratsa da aslında, bu değişimi önceden görüp kendini adapte edebilen firmalar ve esnaflar için birçok fırsatı içinde barındırmaktadır.
Bu fırsatları değere dönüştürebilmek için şirketlerin ve özellikle esnafların dijital dönüşümü, bir strateji olarak benimsemesi çok önemlidir. Henüz birçok şirkette dijitalleşme ya da dijital dönüşüm kavramlarının tanımı üzerinde dahi ortak bir anlayışa varılmış değildir’’ dedi.
Bazı şirketler dijitalleşmeyi sadece bir BT konusu olarak görüp BT projesi olarak yönetmeye çalıştığının altını çizen Metik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
‘’Kimi şirketler iş yapış tarzında bir değişiklik yapmadan, sadece o işi teknoloji altyapısıyla destekleyip, aslında otomasyon projeleri yapıyor ve bunu ‘dijital dönüşüm’ olarak adlandırıyorlar.
Dijital dönüşüm, teknolojik yeniliklerin getirdiği fırsatları iyi değerlendirip, şirketin ve esnaflarımızın iş yapış tarzında köklü bir değişiklik yaparak, müşterilere yeni bir artı değer yaratılması olarak tanımlamaktayım.
 Bu köklü değişiklik; müşteri deneyiminde, sunulan ürün ya da hizmetin içeriğinde, şirketin iş ortakları ya da tedarikçileri ile ilişkisinde yapılan bir değişiklik olabilir.’’
Bu anlayış ile Çukurova Kalkınma Ajansına Teknik Destek Projesi (Proje referans no: TR62/21/TD/0006 ) olarak hazırlayıp sunduğumuz Esnaf Dijital Eğitim Platformu (EDEP) projesini hayata geçirdiklerini belirten Halil Metik, ‘’Projemizin yürütücülüğünü kocamanarge firması üstlenmiş ve başarı ile projemizi tamamlamıştır. Bu platform sayesinde işletmelerimiz, esnaflarımız ve çalışanları işlerini aksatmadan işini bırakıp kapatmadan bulunduğu yerden platformumuza üye olarak değişik derslerden eğitim alacak ve aldığı eğitimi işinde ve işletmesinde uygulayarak bir vizyon yaratacaktır. Ayrıca bu platformdan aldığı eğitimleri de  verilen sertifika ile belgeleyecektir.
Kurduğumuz Esnaf dijital eğitim platformumuza tüm esnaflarımızın, işletmelerimizin üye olmalarını bekliyor,hepsine bu vesile hayırlı bol kazançlar temenni ediyoruz’’ diye belirtti.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin