EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-11-2021 20:12   Güncelleme : 11-11-2021 20:12

Limonun Başkentinden Limonlu Lokum

Erdemli Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Meslek Lisesi öğrencileri, Türkiye Limonunun %60’ının üretildiği Limonun Başkentinde Limonlu Lokum yaptılar.

Limonun Başkentinden Limonlu Lokum

Erdemli Turizm Meslek Lisesinde gerçekleştirilen Limonlu Lokum’un tanıtımına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Vekili Şaban Dölek, Garnizon Komutanı J. Yarbay Erhan Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, Esnaflar Odası Başkanı Halil Metik, Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Daire müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Turizm Lisesi Lokum atölyesinde gerçekleştirilen tanıtımda Erdemli Turizm Meslek Lisesi Yiyecek İçecek öğretmenleri Gülay Dinç ve Duygu Şavur ile okulun 9 ve 10. Sınıf öğrencileri, Limonlu Lokum yapımının bütün aşamalarını tek tek anlatarak ürettiklerini lokumları protokol mensuplarına tattırdılar.

Okul Müdürü Vahdettin Uğuz Limonun Başkenti olan Erdemli’de üretilen limonların ve sağlık açısından faydalarına dikkat çekmek, limonlu ve hiçbir katkı maddesi olmadan üretilen limonlu lokum yaptıklarını belirterek, “Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte İlçemizde yetişen Limonun tanıtımına ve tüketimine katkı sağlamak amacıyla Limonlu lokum yapmak için kolları sıvadık. İlk öönce gerekli malzemeleri aldık ve Okulumuzun mutfağında deneme çalışmalarına başladık.

Yapılan çalışmalar sonunda Limonlu lokumu yapmayı başardık. Sonra İlçe Tarım Müdürlüğünden gıda üretimi için gerekli izinleri aldık. Bakanlığımızdan Okulumuz için Döner Sermaye kuruluşunun iznini aldık. Şu anda tek seferde en fazlı 2 kilo lokum üretebiliyoruz. Ama gerekli makine ve teçhizatların alınmasıyla birlikte seri üretime geçeceğiz.

Satışlardan elde edilen gelirler ise öğrencilere harçlık olmakla birlikte okul ihtiyaçlarında kullanılacak. Ben emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula’da böyle bir çalışma yaparak üretime katkı sunan Öğretmen ve öğrencileri kutlayarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Erdemli Belediye Başkanı Vekili Şaban Dölek’te yaptığı konuşmada Belediye olarak Erdemli Limonatası üretimine başlayacaklarını belirterek Limonlu Lokum konusunda gerekli destekleri vereceklerini söyledi.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı’da oda ve işadamların olarak Limonlu Lokum’un ambalajı ve pazarlaması konusunda destek olacaklarını söyledi.

Erdemli Esnaflar Odası Başkanı Halil Metik’te Makine ve teçhizat konusunda Erdemli Lokumunun yapımına destek olacaklarını söyledi.

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük’te özellikle pandemi döneminde üretimin öneminin bir kez daha net olarak ortaya çıktığını belirterek “İlçemiz için böylesine önemli bir işe imza attıkları için öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Belediyemiz, Odalarımız, okulumuz ve halkımızla birlikte ortaya koymuş olduğumuz Limonlu Lokum tüm Türkiye’ye hayırlı olsun” dedi.

 

Limonlu Lokum üretimini yapan öğrencilerde, “Lokumların satışından elde edilen gelirler de bizlere harçlık olarak dönmesi bizi ayrıca mutlu ediyor. Hem üretiyoruz he de harçlığımızı çıkartıyoruz” dediler.

Erdemli Turizm Lisesi tarafından seri üretimine başlayacak olan Limonlu Lokumun en kısa zamanda raflardaki yerini alması bekleniyor.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin