EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-11-2021 17:48   Güncelleme : 02-11-2021 17:53

Bu Azman Şampiyon

Erdemli ilçesinde faaliyet gösteren Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilip özel sektöre devredilen 'Alata Azmanı’ muzu fidesi 70 kilogram muz verdi. Alata Azmanı muzunu 3 kişi birlikte dalından zor indirdi, taşımasını ise iki kişi zor yaptı.

Bu Azman Şampiyon

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün yürüttüğü muz ıslah çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bu kapsamda daha önce tescili alınıp özel sektöre devredilerek çiftçiler ile buluşturulan 'Alata Azman' ı çeşidinin takibi de sürüyor.

Enstitü uzman mühendisleri deneme sahasındaki serada dikimi yapılan fideler, büyüdü hasadı yapıldı. Ortalama 50-60 kilogram ürün veren çeşit, bu sefer tam 70 kilogram muz verdi.

70 kilogram muzun hasadını enstitü müdürü Doç. Dr. Davut Keleş tarafından yapılan muzun hevengini 3 kişi birlikte indirdi, 2 kişi ise güçlükle taşıdı.

Çeşit ile ilgili gazetecilere bilgi veren Keleş, ”Bu muzumuz Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından daha önceden geliştirilip de özel sektöre devredilen  ‘Alata Azman’ ı muzumuzdur. Gördüğünüz gibi hasadını yaptık ve bir hevengi 70 kilogram geldi. 15 tarağı var, yaklaşık 300 kadar parmağı mevcut ve parmaklar iyice dolgunlaşmış, tam hasada gelmiş durumda. Güzel verimli bir hasat yapmış olduk. Tüm çabamız yetiştirdiğimiz yerli ve milli muzumuz ile çiftçilerimizin daha çok kazanması ve refah seviyelerinin yükselmesidir” dedi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin