GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 22:50   Güncelleme : 30-10-2021 22:50

Müftü Erenay Uluslararası Sempozyumda Peygamber Efendimizi Anlattı

2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çevrim içi olarak düzenlenen Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumunda Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri ERENAY sunumunu gerçekleştirdi.

Müftü Erenay Uluslararası Sempozyumda Peygamber Efendimizi Anlattı

Vefa, bir şeyin tamama ermesi, tam yapılması, noksansız ve kamil manada gereğinin yerine getirilmesidir diye sunumunu başlayan Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri ERENAY, “Vefalı insan toplumda her zaman takdir edilen, beğenilen, gıpta ile aranan insandır. Zıt manası olan vefasızlık ise kimsenin kendisinde bulunmasını istemediği, uzak olmak istediği olumsuz bir nitelemeyi ifade eder.” Dedi.


Dr. ERENAY, “İnsan ahdine vefa gösterebildiği kadar cennete yaklaşırken, ahdinden döndüğünde de azap iklimine sürüklenebilmektedir. Vefayı besleyen ana kaynak, yaratıcıya verilen ilk söze gösterilecek vefadır. İnsan, kendisine, yaratılmışlara ve Allah’a karşı vazifelerini, ancak bu ahde bağlı kalıp gereğini yapma konusunda vefalı olabildiği kadar ifa etmiş sayılmaktadır. Vefa toplumunu yeniden tesis etmenin yolu, misaka bağlı kalmaya ve verilen sözün mahiyetini doğru kavramaya bağlıdır.


Günümüzde, insanlık hayatın içinde boğulup kendisini bulamaz durumda yaşamaya çaba sarf etmektedir. Son kuşak, bir önceki kuşaktan bilimsel ve iktisadi olarak daha ileri olmasına rağmen, gittikçe mutluluğa hasret bir hayata mahkum olduğu görülmektedir. İnsanı diğer varlıklardan farklı kılan erdemler gün geçtikçe zayıflamakta, güven zedelenmekte, fertler kalabalık toplulukların uğultusu içinde acı bir yalnızlığın pençesinde kıvranmaktadır.” Dedi.
Yalnızlık ve mutsuzluğun çaresinin, kaybedilen erdemlerin yeniden hayatta yaşanır hale getirmekten geçtiğini ifade eden Dr. ERENAY, “Bu erdemler içerisinde öncelikle vefayı, günümüz insanının yeniden hayata hakim kılarak gündemine alma zorunluluğu bulunmaktadır. Vefa, önce yaratıcıya karşı sonra da tüm yaratılmışlara karşı gösterilmezse beklenen ictimai huzur hasıl olmayacaktır. İnsanlık huzur ve mutluluğu, vefa toplumunu yeniden inşa etmedikçe elde edemeyecektir.” Dedi.
Dr. ERENAY, sunumunun son kısmında Vefa toplumunun yeniden tesisi için önerilerini sundu. Dr. ERENAY’ın önerileri ise, “1) Peygamber usul ve üslubuyla, dezavantajlı kesimlere yönelik sosyal projeler uygulamaya konulmalıdır. 2) İyilik hareketlerinin uygulama alanlarında çocuk ve gençlere aktif görev alma imkanı sağlanmalıdır. 3) İnsanlara beklentisiz, hasbi ve dürüst olarak yakınlık göstermek, sadece insan olduğu için kendisine gelindiğini hissetttirilmelidir. 4) Geniş aile ortamında sürdürülen hayatlar teşvik edilmeli, ata erkil aile yapısı maddi desteklerle özedirilmelidir. 5)Vefanın temelinin hasbi sevgi olduğu unutulmamalı, sevgi kanalları sürekli güçlendirilmelidir. 6) Gerçek inancın kapısını açan katıksız iman esasları sade bir şekilde anlatılmalı. 7) Toplumun temel sermayesi olan çocukların, 4 yaşından itibaren en az iki yıl mescitlere yakın “Ana Ocağı” adı verilecek terbiye merkezlerinden geçmesi sağlanmalıdır.”

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin