'Mutlu Aile, Başarılı Çocuk'
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıkları'Mutlu Aile, Başarılı Çocuk'

Erdemli Müftülüğü tarafından düzenlenen 'Mutlu Aile, Başarılı Çocuk' seminerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

'Mutlu Aile, Başarılı Çocuk'
Bu içerik 3114 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Erdemli Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun ev sahipliğinde Mutlu Aile, Başarılı Çocuk konulu konferans Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Konferansa Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Siyasi Parti temsilcileri, Sivil Toplum Kurumu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra Alata Erkek Hafızlık Merkezi Kur’an Kursu Öğreticisi ve idarecisi Muhammet Borcaktepe’nin okumuş olduğu Aşr-ı Şerif ile başlayan gecede ev sahibi Erdemli İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu hoşgeldin konuşmasını yaptı.

Müftü Türkmenoğlu şunları söyledi, "Bu geceki konferansımızı amacı ailedeki huzurun, mutluluğun çocuklarımızın gelişimine, başarısına etki ettiğini görüyoruz. Bu konuda ne kadar katkı sağlayabileceğimizi düşündüğümüz için böyle bir program düzenledik. İnşallah bundan sonra ki süreçlerde de aile yuvalarımızın mutluluğunu devam ettirmek ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın başarısı için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi.

Eğitimci Yazar Yusuf Yeşilkaya seminerine Erdemli'de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, gecenin bu saatinde buraya gelerek ailemizin mutluluğu ve çocuklarımızın başarısı için zamanlarını ayıran ve konferansa katılan aileleri alkışlatmakla başladı.

Yeşilkaya, konferansa katılan aile ve çocuklara mutlu bir ailenin sırlarını maddeler halinde anlattı. İletişimin en önemli kuralın insan olduğunu ifade eden Yeşilkaya, "Öncelikle anne ve baba çocuğa karşı ortak dil kullanmalıdır. Eşler arasında etkin ve daha iyi iletişim kurmanın altın kuralları, anlaşmazlık sebepleri ve çözüm yolları, kadın ve erkeğin yapısal farklılıkların ve bu yüzden yaşanan çatışmalar, çocuğun tanınma yöntemleri ve bu yüzden yaşanan çatışmalardır. Aileler çocuklarını iyi tanımaları gerekiyor ve aile çocuğuna söz ve davranışlarıyla her zaman model olduğunu unutmamalıdır.   

Aile toplumun temelidir. Aile saadetine sahip olmayan bir insan maddi anlamda dünyanın en zengini olsa bile fakirdir. Erkeği ve kadını her zaman yan yana düşünmek gerekir. Birinden birini yok sayamazsınız. Maalesef yıllar yılı övündüğümüz sağlam aile yapımız çökmektedir. Her geçen gün boşanma davalarının sayısı artıyor. Parçalanmış ailelerin çocukları, okul hayatında da sosyal yaşamda da çok zorlanıyorlar. Bu çocuklarımız hayata 1-0 değil, birkaç sıfır yenik başlamaktadırlar.’’ Dedi.

Anne ve babalar olarak çocuklarımızı, kendi çocukluk dönemimizle kıyaslayarak en büyük hatayı yapıyoruz diyen Yeşilkaya. “Bizim zamanımızda…” diye başlayan cümlelerimiz, aslında çocuklarımızla ciddi bir iletişim eksikliği yaşadığımızın kanıtıdır. Çocuklarımızı, kendi çocukluğumuzla kıyasladığımız için onları anlamakta güçlük yaşıyoruz. Çocuklarımızı yaşadıkları çağın gereksinimlerine göre yetiştirmek, davranışlarını bu doğrultuda yorumlamak zorundayız. Oyuncaklarımız bile farklı. Biz çelik çomak oynarken, topaç çevirip sek sek zıplarken çocuklarımız, internet üzerinden ismini bile bilmediğimiz oyunlar oynuyorlar.’’ Diyerek, Kendi yapmadıklarımızı çocuklarımızdan bekliyoruz. Çocuklar, anne-babanın her dediğini yapmazlar ama onları ısrarla taklit ederler. Yalan söyleme yavrum, deyip çocukların yanında yalan söylersek, şiddet ve kavgadan uzak durmasını öğütleyip aile ortamında kavga edersek çocuklarımız yalancı, şiddet ve kavgaya meyilli yetişir. Unutmamak gerekir ki, çocuk ne görürse onu uygular. Sevgiyse sevgi, kavgaysa kavga...’’ diyerek sunumunu sonlandıran Yeşilkaya aile içi iletişimde kullanılacak dilin her zaman sevgi dili olması gerektiğini belirtti.

Gecenin sonunda Yusuf Yeşilkaya’ya yapmış olduğu sunumdan dolayı Erdemli İlçe Müftüsü Teşekkür ederek çiçek verdi. Yeşilkaya daha sonra da okurlarına kitaplarını imzaladı.

Daha çok fotoğraf için foto galeriyi tıklayın..

erdemli ajans mutlu aile başarılı çocuk erdemli müftülüğü
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği