Ziraat bankasından Çiftçilere Müjde
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıZiraat bankasından Çiftçilere Müjde

Doğal Afetten dolayı zarar gören bölge çiftçilerinin Ziraat bankasına olan kredilerine erteleme geldiği bildirildi.

Ziraat bankasından Çiftçilere Müjde
Bu içerik 2662 kez okundu.

Ziraat Bankasından yapılan yazılı açıklamada Mersin, Erdemli ve ilçelerinde doğal afetten dolayı zarar gören çiftçilerin Bankaya olan kredileri erteleneceği bildirildi.

Yapılan açıklama şu şekilde; "Bilindiği üzere, 09.09.2016 tarih ve 29826 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2016/9147 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile;

- 01.01.2016 tarihinden 31.12.2016 tarihine kadar kararnamede belirtilen afetlerden birine maruz kalan,

- Bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören,

- Bu durumları İl/İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen,

- Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olan,

- Tarımsal üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin,

- Bankamızdan yalnızca faiz indirimli (sübvansiyonlu) olarak kullandıkları kredileri, erteleme kapsamına alınmıştır.

            Anılan düzenleme kapsamına giren üreticilerimizin kredi borçları bir yıl süreyle ertelenmiş olacak ve erteleme süresi sonunda kredi borçlarını ödemeleri beklenecektir.

            Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararıyla, önceki uygulamalardan farklı olarak, kredi borçlarının belirlenen faiz oranı ile 1 (bir) yıl ertelenmesi imkanı yanında istenirse birinci yılda sübvansiyonlu faiz oranı, takip eden yıllarda ise Bankamızca sunulan uygun faiz oranları ile kredi borçlarının azami 5 yıla kadar taksitlendirilmesi seçeneği de sunulmuştur.

Tarımsal faaliyetlerine devam eden ve kredi borçlarını taksitlendirme seçeneğini kullanarak, vadeye yaymak suretiyle geri ödeme imkanlarını geliştirmek isteyen üreticilerimizin, gerekli şartları taşımaları halinde, tarımsal faaliyetlerinin gerektirdiği kadar ilave faiz indirimli (sübvansiyonlu) kredi kullanabilme imkânı da mevcuttur.

Diğer taraftan, durumları Bakanlar Kurulu Kararında belirlenen kapsama uymayan ancak, tarımsal üretim faaliyetlerine devam etmekle birlikte verim düşüklüğü, piyasada oluşan fiyatların düşük olması, hastalık, pazar daralması vb. gibi doğal afetler dışındaki nedenlerle tarımsal faaliyetlerinde ve gelir akışlarında aksama yaşayan üreticilerimizin Bankamıza olan sübvansiyonlu ya da sübvansiyonsuz kredi borçlarıyla ilgili olarak, Bankamızca uygun faiz oranları ile 5 yıla kadar vadeli, farklı yapılandırma alternatifleri de sunulmaktadır.

Yöremizde meydana gelen bu felaket nedeniyle ürünleri ve seraları zarar gören üreticilerimizin Bankamıza olan kredi borçları ile ilgili olarak da bu kapsamdaki tüm imkanlarımızı sunacağız. Ziraat Bankası olarak, her zaman olduğu gibi bu zor günlerinde de üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Bankamıza kredi borcu olan üyelerinizin söz konusu uygulamalardan yararlanabilmeleri açısından bilgilendirilmeleri ve yararlanmak isteyen üreticilerimizin Şubelerimize yönlendirilmelerini rica eder, tüm üreticilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi sunarız" denildi.

erdemli ajans
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği
Bakan Elvan’dan Çiftçilere Destek Sözü
Bakan Elvan’dan Çiftçilere Destek Sözü