EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-10-2021 17:03   Güncelleme : 25-10-2021 18:21

Türkiye’de En Çok Harnup Mersin’de Üretiliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli' nin geçen hafta Mersin'de "Keçiboynuzu şifa kaynağı oluyor" projesi kapsamında üreticilere dağıtımını yaptığı fidanlar toprakla buluştu.

Türkiye’de En Çok Harnup Mersin’de Üretiliyor

Yüzde 75 bakanlık hibesi ile teşvik edilen harnupu Erdemli ilçesinde 17 üreticinin 55 dekarda 'harnup' olarak da bilinen keçiboynuzu yetiştiriciliği yapacağı proje ile Mersin'de keçiboynuzu üretimini artırmak, atıl arazileri ekonomiye kazandırmak amaçlanıyor. 

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, çiftçilere fidan dağıttı projenin uygulanacağı Erdemli ilçesine bağlı Dağlı mahallesinde üreticilerle birlikte keçiboynuzu fidanı dikimi gerçekleştirdi.

Burada projeyle ilgili gazetecilere bilgi veren Abalı, "Harnup yani keçiboynuzu üretiminde 18 bin tonla dünyada iyi bir noktadayız. Ülkemizde üretimi gerçekleştirilen 18 bin tonun 7 bin tonunu Mersinli üreticiler üretmekte. Bu projenin yapılmasındaki amaç atıl tarım arazisinin tarıma kazandırılması anlamında çiftçilerimize destek olmak. Niye harnup, çünkü harnup ağacı toprakta seçici değil, az su ihtiyacı var ve verimi yüksek. Zararlısı çok az, masrafı az, dolayısıyla da hem atıl tarım arazileri değerlendirilmiş oluyor, hem de çiftçimiz az girdiyle fazla kazanç sağlamış oluyor" dedi.

17 üreticinin faydalandığı projenin atıl tarım arazilerinin kullanılmasının önünü açtığını da dile getiren Abalı, "Türkiye'de 7 bin tonla keçiboynuzu üretiminde Mersin ili olarak birinciyiz ancak, bu birinciliği kaptırmamaya da niyetliyiz" şeklinde konuştu.

Projeden faydalanan üretici Mesut Topal da, "3-4 yıldır keçiboynuzunda fiyat artışı var. Bu arazimde su sıkıntısının olmasından dolayı keçiboynuzu yetiştirme planım vardı. Böyle bir destek olunca da başvurdum. Kazancı iyi masrafı yok, daha verimli. Bir tane ağacım var, ondan 3 bin lira aldım. Ne su verdim, ne bir ilaç verdim, ne gübre attım. Hiçbir şey yapmadım geldim yılda bir defa topladım, sattım" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve projeyi hazırlayan Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü proje birimi görevlilerine teşekkür eden Topal, "Tarım Bakanımızdan Allah razı olsun. Yüzde 75 destekli aşılı fidanlar dağıttılar bize. Ben bunu 2 yıl önce gerçekleştirecektim ama aşı fidanına ulaşmak zahmetli ve pahalı olduğu için kendim alamadım. Böyle bir destek olunca bakanlığımızın sayesinde aldım. Arazimi imar ettirdim. Bugün de fidanların dikimine başladım"  ifadesini kullandı.

Erdemli Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız ise keçiboynuzunun özelliklerine değinerek, kırsal alanda suya ve ilaçlamaya ihtiyaç duymayan bir bitki olduğunu, gıda ve kozmetik sanayisi başta olmak üzere birçok alanda kullanıldığına dikkat çekti.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin