GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 16:26   Güncelleme : 25-10-2021 16:26

Bu Tilki Çok Şanslı, Tavuklarını Yiyen Tilkiyi Yakaladı, Tenbihledikten Sonra Serbest Bıraktı

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Harfilli Mahallesi’nde hobi olarak süs tavukçuluğu yapan Hüseyin Gürül ile komşularının bahçesine bir tilki dadandı. Tilki, Gürül ile birlikte 2 komşusunun 30’a yakın tavuk ve süs hayvanlarını telef etti.

Bu Tilki Çok Şanslı, Tavuklarını Yiyen Tilkiyi Yakaladı, Tenbihledikten Sonra Serbest Bıraktı

Bunun üzerine çözüm arayan Gürül, önce hırdavatçıları dolaştı ardından internette araştırma yaparak  tilkiye zarar vermeden yakalamanın yollarını aradı. Yaptığı araştırmalar sonrasında bin 500 TL harcayarak kafes yapan Gürül, tekrar tavukları yemeye gelen tilkiyi yakaladı. Tavukları yemek için gelen tilkinin karnını marketten aldığı tavuk eti ile doyuran ve suyunu veren Gürül daha sonra evinden yaklaşık 40 kilometre uzaklığa götürerek “Bir daha bizim bahçeye gelmek yok” diyerek doğal ortamına bıraktı.

Hobi olarak süs tavukçuluğu yaptığını belirten Hüseyin Gürül “Son zamanlarda tavuk ve sülünlerimize tilki musallat oldu. Tilki, benim ve komşularımın yaklaşık 30 süs hayvanını ile yumurta tavuğunu telef etti. Sonrasında hayvanın  canını acıtmadan nasıl başa çıkabilirim diye düşündüm. Hırdavatçılara gittim bununla ilgili hangi düzenekle yakalayabiliriz diye araştırma yaptım. Hırdavatçılarda gördüğüm düzenekler hayvanın canını yakacak şekilde dizayn edilmişti.

Ondan dolayı onları almadım, kendim masraf yaparak hayvanın canını acıtmayacak şekilde kafes düzeneği hazırladım. Bir tarafına canlı hayvan koyup kümesin yanına bıraktım kafesi. Akşam bıraktım sabah gelip baktığımda içinde bir hayvan vardı, önce köpek zannettim daha sonra tilki olduğunu anladım. İnsan kendi tavuklarına zarar verse de kıyamıyor. Tilki tavuklarımızı yese de biz onun önce karnını doyurduk ardından da doğaya salıverdik” dedi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin