GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2021 13:08   Güncelleme : 21-10-2021 13:08

İşte Erdemli'nin "Uçan Kaya"sı

Erdemli Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü bu haftaki Doğu Sandal, Müğlü yaylası ve Üzümlü Mahallesi rotasında Mersin Doğa Sporları (MDK) üyelerini konuk etti. Rüyaları süsleyen uçan kayalar rotası geziye katılmayanlara ‘ah’ dedirtecek türden. Rotanın güzelliği gezginler tarafından anlatılmakla bitirilemiyor.

İşte Erdemli'nin

Pandemi sonsarı stresten ve gürültüden uzak doğanın kucağına kendilerini atan Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Emre Erçelik, başkan yardımcısı Murat Arslan ve üyeleri, Mersin Doğa Sporları Kulübü Başkanı Feyruz İstanbullu ve üyeleri tecrübeli liderler eşliğinde yaklaşık 18 kilometrelik parkurda yürüdüler. 

Doğaseverler Üzümlü vadisindeki uçan kayalarda bol bol anı fotoğrafı çektirip bölgenin en sık ormanında  dinlenme imkanı buldular.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Murat Arslan, pandemi sonrası çıktıkları doğa gezilerinde aynı zamanda bölgenin de tanıtımını yapmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Yeni keşfedilen uçan kayaların mutlaka yurt geneline ve tüm gezgincilere tanıtmak gerektiğine dikkat çeken Arslan, kendileri ile birlikte Doğu Sandal, Müğlü ve Üzümlü vadisi ve uçan kayalar bölgesine yürüyüşe katılan Mersin Doğa Sporları Kulübü Başkanı Feyruz İstanbullu ve ekibine teşekkür etti.

Doğu Sandal, Müğlü ve Üzümlü vadisi ile uçan kayaların kendine has özelliği olduğunu ve Karadeniz’i aratmayan güzellik ve ormanlık alanlara sahip olduğunu vurgulayan Arslan, ‘’Biz Ayyıldız gezginleri olarak bölgemizin tarihi, turistik ve kültürel değerleri ile gezi rotalarını tanıtmaya çaba harcıyoruz. Her çıktığımız gezi rotası bölgemizin de tanıtımına katkı sunmaktadır. Bu haftaki gezimizde misafirlerimizle birlikte üzümlü vadisindeki uçan kayalara dikkat çekmek istedik. Gördük ki, burası yeni evlenen çiftlerin ve macera severlerin dış çekim aradıkları merkez olduğunu tespit ettik. Gerçekten uçan kayalar ve onun arkasındaki yeşil örtü fonu insanı dinlendiriyor. Herkesin burayı görmesini arzularız’’ dedi.

Mersin Doğa Sporları Kulübü Başkanı Feyruz İstanbullu da, pazar günü 48 sporcu ve katılımcı ile Erdemli’den Ayyıldız Spor Kulübü üyesi doğaseverler ile birlikte Doğu Sandal Mahallesi yakınlarından yürüyüşe başladıklarını müğlü vadisinden Üzümlü Mahallesindeki uçan kayalara kadar toplam 18 kilometre yürüdüklerini kaydetti. 

Yürüyüş rotamız üzerinde yer alan doğal seyir teraslarında molalar verdik diyen İstanbullu,  doğada çok nadir görülen mağara ve kaya oluşumlarını görme ve izleme imkânı bulduklarını vurguladı.

Sağlıklı ve zinde kalmak, çevreyi tanımak ve doğayı koruma bilinci geliştirmek amacı ile yıllardır sürdürdükleri bu tür etkinliklere tüm spor ve doğaseverleri davet ettiklerini ifade ederek Erdemli Ayyıldız Gezginlerine teşekkür etti.

Erdemli Ajans olarak önce Erdemli Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulü Derneği yönetimine ve Mersin Doğa Sporları Kulübü üyelerine bölgemizin güzelliklerini tanıttıkları için teşekkür ediyoruz.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin