GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 17:09   Güncelleme : 15-10-2021 17:09

Gazella Gazella Yavru Ceylanı Korumaya Alındı

Mersin’in Erdemli ilçesi Karahıdırlı Mahallesinde, ‘gazella gazella’ cinsi yavru ceylanı vatandaşlar tarafından bulunarak Erdemli Av Koruma yetkililerine teslim edilerek koruma altına alındı.

Gazella Gazella Yavru Ceylanı Korumaya Alındı

Türkiye'de daha çok Şanlıurfa bölgesinde görülen ve nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan 'gazella gazella' türü ceylan, kaçak olarak getirildiği tahmin edilen Mersin'in Erdemli ilçesinde duyarlı bir vatandaş tarafından yakalandı. Av koruma ve kontrol ekiplerine teslim edilen ceylan koruma altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Erdemli ilçesi Karahadırlı Mahallesinde bir vatandaş yolda bir ceylanın gezdiğini gördü. Yaralı olabileceğini düşündüğü ceylanı yakalayan duyarlı vatandaş durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü Erdemli av koruma ve kontrol ekibine haber verdi. Ekipler bölgeye kaçak getirildiği ve evden kaçmış olabileceğini değerlendirdiği ceylan için harekete geçti.

Ekipler duyarlı vatandaşa ulaşarak ceylanı koruma altına aldı. Yapılan ilk kontrolde yaralı olmadığı, sağlıklı olduğu tespit edilen 1 yaşındaki 'gazella gazella' türü dağ ceylanı bakım ve takibinin yapılabilmesi için Şanlıurfa Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası  75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonunu yetkililerine teslim edildi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin