GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 16:46   Güncelleme : 11-10-2021 16:46

Kızkalesi’nde Yaz Bitmedi

UNESCO’nun geçici miras listesinde yer alan Doğu Akdeniz’in önemli turizm merkezlerden Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi sahillerinde yazdan kalma günler yaşanıyor. Çoğunlukla yabancı turistlerin akınına uğrayan Kızkalesi’nde tatilciler güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarıyorlar.

Kızkalesi’nde Yaz Bitmedi

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, yaz sezonunu yüzde 100 dolulukla geçirdiklerini belirterek, ‘’1 Temmuzda başlayan sezonumuz eylül ayı ortasında bitmesine rağmen Ekim ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde tesislerin yüzde 15-20 dolulukta hizmet vermeye devam ediyor. Bu da bizleri mutlu ediyor’’ dedi.

Eylül, Ekim ve Kasım aylarında özellikle Amerika, Almanya, İsviçre, Hollanda, Çin ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin tatil için Kızkalesi’ni tercih ettiğini belirten Çalışkan, özellikle Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)’nin yapımından dolayı Rusların bölgeye daha fazla gelmeye başladığını belirtti. Santralde çalışmak için gelen Rusların yanında aileleri ve yakınlarının da bölgeye gelmeye başladığını vurgulayan Çalışkan, ‘’Artık Ruslar Antalya sahillerine değil Mersin sahillerine gelmeye başladı. Çünkü hem çalışıyorlar hem de tatil yapıyorlar. Kızkalesi’nde deniz, kum ve tarihi eserlerin daha fazla olması, özellikle yabancı turistin arzuladığı sakin ve dinginliğin burada olmasından dolayı ilginin buraya yoğunlaştığını görmekteyiz’’ diyerek gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

‘’Altın sarısı kuma sahip Kızkalesi sahili yazdan kalma günler yaşıyor. Hava sıcaklığı 33 derece deniz suyu sıcaklığı ise 26-27 derece. Türkiye’nin hiçbir plajında bu kalabalığı göremezsiniz. Ancak bizde sahilimiz dolu. Bölgemizde sezon bu güzellikle kasım ayının sonuna kadar devam edeceğe benziyor. Normalde bizim bölgemizde turizm sezonu 3 aydır. Ancak bu yıl iklim değişikliğinden kaynaklı kasım ayının sonuna kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz. Sezonumuz 6 aya uzuyor. Kızkalesi’nde otel, motel, pansiyon ve dairelerden oluşan yaklaşık 5-6 bin yatağımız var. Bunun yanında yaz sezonunda Kızkalesi’ne günlük 60-100 bin arası tatilci geldi. Sahildeki tüm işletmeler kazandı. Tek kelime ile sezonumuz da iyi geçti kazancımızda iyi oldu. Ekim kasım aylarında tatil yapmak isteyen vatandaşlarımızı Kızkalesi’ne bekliyoruz.’’

Kızkalesi Mahalle Muhtarı Ahmet Murat Kale, yıllardır özlemi çekilen doluluk oranına bu yıl ulaşıldığını dile getirerek, sezonun beklenilenin dışında çok iyi geçtiğini özellikle Kurban Bayramı sonrasında olağanüstü yoğunluk yaşandığını ifade etti.

Bunun ana sebeplerinden bir tanesinin yurt dışında çalışıp da pandemi nedeni ile tatile gelemeyen gurbetçilerimizin aileleri ile birlikte gelmesinden kaynaklandığını kaydeden Kale, bunun da bölgedeki yıldızlı, yıldızsız otel, motel, pansiyon ve dairelerin yüzde 100’lük doluluk yaşamasını sağladığını kaydetti.

Turizm işletmecisi Mehmet Şirin Öztop da konuşmasında, 2020 yılında yeni tip koronavirüs (kovid 19) nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandeminin en büyük zararın turizm sektöründe yaşandığını belirtti.

Geçen yıl sezonun kötü bir dönemden geçtiğini vurgulayan Öztop bu yıl ise tam tersi yaşandığını ve tüm tesislerin sezonu yüzde 100 dolu geçirdiğini ekim ayının ortasına gelinmesine rağmen sahilin dolu olduğunu işletmelerin ise yüzde 15-20 dolulukla sezonu sürdürdüğünü ifade etti.

25 yıldır Kızkalesi’ne tatile geldiğini ve özellikle tatil için ekim kasım aylarını tercih ettiklerini söyleyen Seda Halavut, ‘’Ekim ayında deniz, kum ve güneşin Ağustos ayının güzelliğini aratmadığını hep birlikte görmekteyiz. Adeta yazdan kalma günler yaşanıyor. Tatilcileri buraya davet ediyorum. Bu güzellikten herkes faydalanmalı’’ diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin