EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-10-2021 16:52   Güncelleme : 06-10-2021 16:59

Burada Elma Olmaz Sök Dediler On Numara Elma Yetiştirdi

Mersin’in Erdemli ilçesinde Lokantacılık yapan Ufuk Kurt (53) isimli esnafın 5 yıl önce satın aldığı elma fidanlı bahçe için arkadaşları ‘’Burada elma yetişmez boşa masraf edersin, fidanları kes başka bir şey dik’’ dedikleri elma bahçesinde 20 gün sonra hasat yapılacak. Kurt her bir fidandan 100 kilo elma hasatı hedefliyor.

Burada Elma Olmaz Sök Dediler On Numara Elma Yetiştirdi

Kurt, risk alarak bakımını yaptığı elma bahçesindeki her fidandan şimdi 100 kilo ürün almayı hedefliyor. Yetiştirdiği elmaların 20 gün sonra hasadını yapacağını dile getiren Kurt, imkansızı başardığı için mutlu olduğunu kaydetti.

Erdemli ilçesine bağlı Çerçili Mahallesi Süpürkelik mevkisinde 5 yıl önce içerisinde 450 adet yarı bodur elma fidanı dikili 6,5 dönüm araziyi satın aldığını anlatan Ufuk Kurt, fidanların kendini göstermeye başladığını belirterek, çevresindeki çiftçi arkadaşların ‘burada elma olmaz, sen boşuna masraf etmişsin, bunları sök ve yerine getirisi yüksek başka bir ürün dik daha fazla kazanırsın diyerek tavsiyede bulunduklarını kaydetti.

-‘’Ben risk almayı severim’’-

 

Ufuk Kurt, bana bu elma fidanlarını kes bunlardan adam olmaz denilen fidanlar şimdi elma veriyor diyerek şöyle konuştu:

‘’Ben esnaflıktan da olsa gerek risk almayı riski seviyorum. Bu fidanlara iyi bakarsam istediğim elmayı alırım diyerek kesmedim. Fidanlarımız bu yıl kaliteli ve çok iyi ürün verdi ben de şok oldum. Kesilsin denilen her ağaçtan bu yıl 100 kilo ürün almayı bekliyorum. Ayrıca elmaları sök diyen arkadaşlarımı da elma yemeye davet ediyorum.’’ Dedi.

Koronavirüs Kovid 19 pandemi döneminin başlaması ile birlikte işyerini kapatarak kendisini elma fidanlarının bakımına veren Ufuk Kurt, ‘’Pandemi nedeni ile işyerimizi bir süreliğine kapatmak zorunda kalsak da, kendimizi diktiğimiz elma fidanlarının bakımına verdik. Eşimle birlikte bahçemize iyi baktık ve çok güzel ürün verdi. Demek ki bakınca burada meyve olmaz denilen yerde elma da oluyormuş. Önemli olan elmanın fiyatı değil burada elma olmaz denilen yerde ürün elde edilmesidir. Elma fidanlarının içerisine geldiğimde kendimi rahatlamış ve üzerimdeki tüm stresi atmış oluyorum’’ dedi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin