EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-10-2021 17:13   Güncelleme : 04-10-2021 17:13

Minikler ‘’Biz Arıyız’’ Dedi

Tarsus SlowFood, Erdemli ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odaları, Mersin Arıcılar Birliği, dünyanın en kaliteli balı ödülü sahibi Eğriçayır Balları, OrganikTV bu sene Biyo çeşitlilik katmanı için Bahçeşehir Mezitli Anaokulunun minik öğrencileri için ‘’Biz arıyız’’ projesi hazırladı.

Minikler ‘’Biz Arıyız’’ Dedi

Tarsus SlowFood yöneticileri olarak arıları ve yaşamlarının insanlar için önemine dikkat çekmek adına ‘’Biz Arıyız” sloganı ile komisyon oluşturduklarını açıkladı.

Komisyonun amacı Arı yaşamına ve Yaşlı dünyanın sağlıklı bir şekilde üzerinde yaşayan canlılara nimetlerinden faydalandırmaya devam etmesini sağlamakolduğu belirtildi. Bölgesel olarak önlemleri aldırtmak, bizden sonra gelecek olan nesillere, son elli yıldır yapılan hataları yapmamaları için mesajlar vermek ve eğitmek gerektiğine dikkat çekildi.

SlowFood Eğitim katmanını da eğitim programlarının da içinde sürdürülebilir bir gelecek konusuna programlarında yer veren Bahçeşehir Mezitli Anaokulu ile çalışılacağı belirtilen açıklamada, okulumuz 4-5 yaş gurubundaki çocuklara yönelik uygulanacak farklı eğitim programları ile çocukların; iklim değişikliğindeki olumsuz etkilerinden kurtulmak için nelerin yapılması gerektiği konusunda bilinçlendirilmeleri.

-Bal arısı bal, polen, arı sütü ve propolis gibi arı ürünlerinin üretimi nedeniyle insan yaşamındaki önemini ve doğal tozlaşmada en fazla etkili böcek gurubu olarak geleceğin besin güvencesini öğretmek. Doğadan korkmamayı “ Biz Arıyız” diyerek empati kurmalarını sağlamak. 4 Ekim Dünya Hayvanlar günü nedeniyle sevgili küçüklerimizle Arılarının konaklamasını sağlayacak arı oteli inşa etmek. Bu arılar bitkilerdeki polenleşme, tozlaşmayı bal arılarından 30 kez daha fazla yapan, kovana ihtiyaç duymayan, küçük, ağaç deliklerinde yaşayan, saldırgan olmadığı için insan, çocuk ve ev hayvanlarına zarar vermeyen bir arı cinsidir. Bunları çocuklarımıza öğretmeye çalışacağız.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin