GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 16:28   Güncelleme : 02-10-2021 16:53

Bisikletli Gezginler Caretta Carettalar İçin Sahili Temizledi

Bu yıl 7’incisi düzenlenen Mersin Bisikletli Gezginler Derneği Caretta Caretta Festivali’ne 22 ilden katılan 35’i kadın olmak üzere 175 bisikletli katıldı.

Bisikletli Gezginler Caretta Carettalar İçin Sahili Temizledi

Festival kapsamında bisikletli gezginlere Erdemli Belediyesi üç gün ev sahipliği yaptı. Talat Göktepe Anıt Parkında kamp yapan bisikletliler Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinde nesli tükenmekte olan Kum Zambağı ile caretta caretta kaplumbağalarının üreme alanında temizlik yaptı.

Üç gün sürecek festivalinin ikinci gününde bisikletli gezginlere Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene bilgi verdi.

Ergene, Mersin genelinde 5 ayrı noktada kaplumbağa üreme alanı bulunduğunu bunlardan bir tanesinin de Alata kumsalı olduğunu belirtti. Ergene, Alata sahilinin hem caretta carettalara hem de yeşilbaşlı celonida miydas kaplumbağalarına ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bisikletli gezginlere sahilde önce bilgilendirme yapıldı ardından da kaplumbağaların üreme alanında temizlik yaptıklarını belirten Ergene, gazetecilere açıklamada bulundu.

Ergene, ‘’Mersin bölgesinde 5 adet kaplumbağa üreme alanı var onlardan bir tanesi de Alata kumsalıdır. Burasının özelliği buraya hem caretta carettaların hem de yeşilbaşlı celonida miydas kaplumbağalarının 3 kilometrelik alana çıkış yapmasıdır. Bir alanda ne kadar çok yuvalama alanı var ise o alan o derece kıymetlidir. Örneğin bu yıl 369 çıkış yapıldı ve bu nedenle önemli. Caretta carettalar için farkındalık oluşturmak amacı ile kumsalda temizliğe katılan Mersin Bisikletli Gezginleri üyelerine teşekkür ederim’’ dedi.

Mersin Bisikletli Gezginler Derneği Başkanı Ahmet Salih Özenir de yaptığı açıklamada her yıl geleneksel olarak yaptıkları caretta caretta bisiklet festivalinin bu yıl 7’incisini yaptıklarını belirterek  bu yıl ki festivale katılımın geçen yıllardan daha fazla olduğunu belirterek, 22 ilden toplam 175 katılımcının geldiğini bunlardan 35 tanesinin kadın bisikletliden oluştuğunu kaydetti.

Her yıl geleneksel olarak Alata sahilinde carettalar için temizlik yaptıklarını vurgulayan Özenir, festivale kent dışından katılanları da bilgilendirmiş olduklarını ifade etti. Özenir festival boyunca bisikletlilerin 150 kilometreli pedal çevireceğini söyledi.

Kocaeli’nden katılan Hüseyin Gül ise, festivalle bölgenin de tarihi ve kültürel değerlerini tanıdıklarını belirtti. Akdeniz sahilinde carettalar için temizlik yaptıklarını Erdemli çamlığında ise kamp kurduklarını dile getirdi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin