GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2021 10:53   Güncelleme : 22-09-2021 12:16

Kum Zambaklarına Hassas Koruma

Akdeniz’de caretta carettalar sahile çıksın, Kum Zambakları çiçek açsın diye sahilleri koruma altına aldılar. Mersin Erdemli’ de, Talat Göktepe Çamlığı sahilinde, caretta caretta kablumbağalarının ve kum zambakların mekanı kum tepeleri Erdemli Belediyesi öğrencilerle birlikte koruma altına aldı.

Kum Zambaklarına Hassas Koruma

Akdeniz’in incisi Mersin Erdemli ’de, öğrenciler Kum Zambaklarını korumak için bir bir yerlerini tespit ettiler, uyarı levhalarını asıp,  şerit çekerek hassas koruma altına aldılar. Kum Zambaklarına zarar vermenin cezası 80 bin Türk Lirası olurken, yapılan etkinlikle kum zambaklarının ceza ile değil bilinçle korunması hedefleniyor.

Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Rüştü Çınar gençlerle  birlikte ortak çevre bilincinin oluşması adına Mavi ile Yeşilin buluştuğu caretta carettaların yumurtlama ve nesli tükenmekte olan Kum zambaklarının yetiştiği alanları çevreledi.

Kum zambakları çiçek açıyorsa, Caretta Carettalar sahile çıkıyorsa gelecek adına umut olduğunu ifade eden Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Rüştü Çınar, “ Erdemli Çamlığı Talat Göktepe Milli Parkı içerisinde Kum Zambakları halen yetişiyor ve açıyor. Caretta Caretta Kaplumbağaları Akdeniz’den çıkarak buralara giriş çıkış yapıyor. Bunun içinde gençlerimizle, Kum Zambaklarının yerlerini işaretlenmesini yapmış bulunmaktayız. Gelecek için, doğa için, gençler için hala bir umut var. Bunun için gençlerimizle el ele Kum Zambaklarını işaretlemiş bulunmaktayız” diye konuştu.

Mavi ile yeşilin buluştuğu Talat Göktepe Çamlığında gelecek için adım atan gençler ise umut verdi. Gelecek adına bir adım attıklarını ifade eden öğrenci Ayşe Şeker, “ Burada arkadaşlarımla beraber, Çamlıkta bulunan tabiat parkında, nesli tükenmekte olan ve nergisler familyasından gelen Kum Zambaklarını koruma altına aldık. Bunu yapmamızın nedeni Türkiye’mizin doğal güzelliklerini geleceğe taşımak” diye konuştu.

Doğayı, geleceğe aynı temizlikte bırakmada kararlı olduklarını ifade eden bir diğer öğrenci Beray Çilingir, “ Bizden öncekiler nasıl koruduysa, bizde bundan sonrası için koruyacağız ve böylece bırakacağız. Sizde buna ortak olun lütfen” diye konuştu.

Doğa koruyucusu bir diğer öğrenci Azra Dikmen ise “ Bu gün çok heyecanlandım bunu duyduğumda. Çünkü gelecek nesillere bizim de bir faydamız olacağı için heyecanlandım” diye konuştu.

Doğada sadece insanların yaşamadığına dikkat çeken bir diğer öğrenci Reyhan Çelik ise, “ Çünkü burada birçok canlı yaşıyor. Sadece insanlar yaşamıyor. Ve doğa olmazsa yaşayamayız.

Çevre bilincine dikkat çeken bir diğer öğrenci Mehmet Efe Çıldır ise, “Herkesin Çevre bilinci olması lazım. Çok güzel bir uygulama yaptığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin