GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 15:03   Güncelleme : 15-09-2021 16:54

Kültür Mirası Yufkanın Yapımı Kolaylaşıyor, Gelenek Yaşatılıyor,

UNESCO’nun, somut olmayan kültür mirasına eklediği yufka ekmeği geleneğinin yaşatılması ve yufka yapımının kolaylaştırması ile kadınlara destek olmak için Mersin Erdemli Belediyesi, kırsalda bulunan mahallelere hamur yoğurma makinası hediye ediyor.

Kültür Mirası Yufkanın Yapımı Kolaylaşıyor, Gelenek Yaşatılıyor,

Anadolu’da kadınlar için evin olmazsa olmazı yufka ekmek. Fırın ekmeğine ulaşımın zor olduğu bölgelerde mutfağın olmazsa olmazı yufka ekmek, kadınların en çok zorlandığı işler arasında yer alıyor.

Kadınların bu zorlu yufka ekmek mesaisini kolaylaştırmak için kolları sıvayan Erdemli Belediyesi, kırsal mahalleler için hamur yoğurma makinası temin etti.

Temin edilen makinalar bir bir kırsal mahallelere dağıtıldı. Dağıtılan makinalar,  yoğurma işlemi için zorlanan kadınlar için ekmek mesailerinde büyük kolaylık sağlıyor. Mersin Erdemli Belediyesi yaptığı çalışmaya sadece kadınların işlerini kolaylaştırmıyor,  kültürel miras listesinde yer alan ‘yufka’ yapımı geleneğinin devam ettirilmesine de büyük katkı sağlıyor. 

 “Kültürel Mirasa Sahip Çıkılıyor, Yufkalar Açılıyor”

 Kırsalda yaşayan kadınların, ekmek mesailerini kolaylaştırmanın yanı sıra dünya kültürel miras listesinde bulunun bir değerin yaşatılmasına da katkı sunmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Kentimizde yüzyıllardır devam eden çok önemli değerlerimiz var. Bunlardan bir tanesi de özellikle şuan köylerimizde yapılan hatta şehir merkezimizde yapılan yufka ekmek. UNESCO tarafından dünya kültürel miras listesine alınan yufka ekmeğimiz Erdemlimiz için önemli bir değer. Bu değerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Bu sebeple kırsalda bulunan tüm mahallelerimize hamur yoğurma makinesi armağan ettik. Kadınlarımıza armağan ettiğimiz hamur yoğurma makinesiyle hem değerlerimize sahip çıkıyoruz, hem de kadınlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz” diye konuştu.

Çoğu zaman gece başlayan kadınların ekmek mesaisi artık daha da kolaylaşıyor. Hamur yoğurma makinesiyle artık daha rahat ekmek yapabileceklerini ifade eden Mesude Uçar, “Bu zor günlerde bize böyle bir hediye gönderdiği için Başkanımız Mükerrem Tollu’ ya çok teşekkür ediyoruz, çok memnun kaldık. Bize ilaç gibi geldi. Bizim gecemiz gündüzümüz belli değil. Biz bu ekmeği yapmak için gece üç gibi kalkıyoruz. Önce hamuru yoğuruyoruz dinlenmesi için. Elimizle yoğurduğumuz için daha zor oluyor, makineyle olursa bizim için de daha kolay olacak. O yüzden bize çok büyük kolaylık sağladı, sağ olsun Başkanımızdan Allah razı olsun. Hamur makinesi sayesinde tarladan gelir gelmez hazır olan unu direk makineye koyarız, ateşi hazırlayıp makinede hazır olan hamurla hemen ekmek yapmaya başlarız. Böylece bizim işimizi bir gün öne alır, bir gün demek bizim hayatımızda birçok şeyi değiştirir.” ifadesinde bulundu.

Yaşlı olduğu için hamur yoğuramadığını dile getiren bir kadın “Kendim yaşlı olduğum için hamur yoğuramıyorum, komşularım sağ olsun benim için yoğuruyorlar. Artık ben de kendi hamurumu buraya getirir makinede yoğurttururum. Sağ olsunlar, dünya durduk sıra dursunlar, Belediye Başkanımız sağ olsun” dedi.

 Tarlada çalışan kadınlarda durumdan oldukça memnun. Memnuniyetini ifade eden bir kadın “Bu makine inşallah bizim işlerimizi kolaylaştıracak, başka kişilerden rica etmemize gerek kalmadı. Bizim zaten bağ bahçe işlerinden hamur yoğurmaya elimiz değmiyor. Burada köy ekmeği yapmazsan olmuyor, köyde her zaman ekmek bulamıyoruz, bizim için çok iyi oldu, sevindik mutlu olduk” diye konuştu.