KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-09-2021 19:56   Güncelleme : 07-09-2021 13:44

ETSO’nun Yılın Projesinde Muhteşem Final

Geçen yıl yılın en başarılı turizm projesi seçilen 'Olba Kültür Yolları' projesinin devamlılığını sağlamak amacıyla Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, 2 gün süren bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk gününde Toroslar'da göçer kültürünün mirası olan yerel üretim ve gıdalar, beşeri miraslar, kırsal mimari, yaşam alanları, ekoloji ve bio çeşitlilik konuları irdelendi. Etkinliğin 2. gününde ise Slow Food derneği işbirliği ile yöresel tadları içeren stantlar açıldı. Stantlarda ise tescilli Erdemli muzu, yöreye has kızıl peynir horç, kütükte karakovan balı gibi yöreye özgü gıdalara yer verildi.

ETSO’nun Yılın Projesinde Muhteşem Final

Yapılan etkinlikle ilgili bilgi veren Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, "Olba kültür yolları" projesini 2 yıl uyguladık ve bitirdik. Projenin devamı kapsamında da 2 gün süren bir etkinlik gerçekleştirdik. Bugün burada Slow Food Derneği ile birlikte yöremizin ürünlerini tanıtmak amacıya, yöremizi tekrar insanlara hatırlatmak amacıyla bir etkinlik düzenledik. Yöresel tadları içeren stantlar açtık. Dün de Güzeloluk'taydık, köylülerle söyleşi yaptık, projemizi anlattık ve proje kapsamında Göçer Kültürünün mahiyeti ve inceliklerini anlattık. Köylülerimizle sohbet ettik.  Muhtarlarımızda  etkinliklerde bize yardımcı oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. Ve önümüzdeki yıllarda da bu etkinliği daha geniş kapsamlı düzenleyerek buraya kültürel anlamda, turizm anlamında bir katkı sunmayı düşünüyoruz" dedi.

Slow Food Mersin Temsilcisi Yasmina Lokmanoğlu'da, "Bu yörede Slow Food'un temsilcisiyiz. Slow Food ne demek, yavaş gıda demek. Yavaş gıdayı kast ederken yavaş olan her şey. Yani artık dünya biraz yavaşlasın, endüstriyel tarım bitsin, onun yerine küçük üretici, küçük çiftçi kazansın. Ve bunlar doğal yöntemlerle ve geleneksel yöntemlerle yetişsin. Plastik kullanılmasın. Çevredeki bio çeşitlilik döngüsü devam etsin. Slow Food akımının felsefesi budur. Biz bu projeyi ise Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Üniversitesiyle yaptık. Burası tarihi Olba yolu. Yani Yörüklerin göç için kullandıkları yol üzerinde. Etkinliği burada yapmamızın sebebi buraya dikkat çekmek istememiz. Ve burayı biraz turizme kazandırmak istiyoruz, yerli turizme" diye konuştu.

 

Mahalle Muhtarı Mehmet Serin ise, "2 yıldır Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Olba Kültür Yolları' projesinin bir üyesiyiz. Orada Mahallemi tanıtmak, bölgemizi tanıtmak için çaba harcıyoruz. Bu proje bugün meyve verdi. Slow Food Derneği'nin kurmuş olduğu yöresel ürün pazarı bugün burada. Yöremizde ayrıca trekking, dağ bisikleti, yamaç paraşütü gibi sportif imkanlarımız da var. Kısacası Akpınar Yayla kültürünün en iyi yaşandığı, ardıç ve sedir ağaçlarıyla kaplı yerlerden biri. Herkesi yöremize bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula'da "Olba kültür yolları" projesinin başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, başta Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı olmak üzere, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güzeloluk, Musabozulduğu ve Akpınar mahallelerinde gerçekleştirilen ve 2 gün süren etkinliklere Erdemli Kaymakamı Avni Kula, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Serdal Kaya, ETSO Başkanı Orhan Sarı, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Nida Naycı, Doğa Derneği Mersin Bölge Sorumlusu Ekolog Turan Çetin, Slow Food Mersin Temsilcisi Yasmina Lokmanoğlu, Arıcılık Eğitmeni Yıldız Zeynep Mavi, Güzeloluk Muhtarı İbrahim Doğan, Akpınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Serin, Köselerli Muhtarı Kemal Çevik ve vatandaşlar katıldı.