SPOR
Giriş Tarihi : 12-08-2021 21:41   Güncelleme : 12-08-2021 21:41

Paralimpik Atıcılık Milli Takımı Tokyo’ya Erdemli’de Hazırlanıyor

Tokyo 2020 Yaz olimpiyatlarına hazırlanan Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonuna bağlı Para Atıcılık Milli Takımı sporcuları Mersin’in Erdemli İlçesindeki Atış Poligonunda kampa girdiler. Sporcuların hedefi altın madalya.

Paralimpik Atıcılık Milli Takımı Tokyo’ya Erdemli’de Hazırlanıyor

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Atıcılık Milli takımı Tokyo için son hazırlıklarını Mersin'deki Erdemli Atış Poligonu'nda gerçekleştiriyor.

24 Ağustos - 05 Eylül tarihleri arasında Tokyo'da düzenlenecek olan 16. Yaz Paralimpik Oyunlarına Para Atıcılık Türk  Milli takımı 9 sporcu, 3 antrenör ile günde çift antrenmanla hazırlıklarını sürdürüyor. Milliler Mersin'deki hazırlık kampını 16 Ağustos'ta tamamlayacak.

98 ülkeden, 22 spor dalında, 4 bin 400 sporcunun katılacağı 16. Yaz Paralimpik Oyunlarında Türkiye tarihinde ilk kez 13 branştan 87 sporcu ile katılım sağlayacak.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Atıcılık Branşı Teknik Direktörü Kadri Akgün, "Kampımız ayın 4'ünde 4 Ağustos da Mersin İl Müdürlüğüne bağlı atış poligonunda başladı. Ayın 16'sına kadar devam ediyor. Kampımızda toplam 9 sporcumuz var, paralimpik oyunlara katılacak olan. Bunlardan 5 tanesi tüfekçi, 4 tanesi tabancacı. Tabancacılardan 2 erkek 2 kadın, tüfekçilerden de 2 kadın, 3 erkek olmak üzere toplam 9 sporcu. Yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Sporcularımızın içinde daha önceki paralimpik oyunlarında madalya almış sporcularımız var, yeni aday sporcularımız var. Bütün sporcularımız madalyaya aday. İnşallah dönüşte  aday değil de madalya almış diye bahsedebiliriz. Daha önceki 2004 ve 2012 oyunlarında şampiyon olmuş Korhan Yamaç yanımızda. 2016 Rio'da 3.'lük alan Ayşegül (Pehlivanlar) kızımız yanımızda. Toplam 9 sporculumuzla çalışmalar devam ediyor. Mersin Gençlik Spor İl Müdürlüğünün yakın ilgi ve alakası, destekleri var. Federasyonumuzun, genel müdürlüğümüzün, bakanlığımızın destekleriyle çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz" dedi.

Milli sporcu Ayşegül Pehlivanlar, "2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda üçüncülüğüm, 2017'de dünya rekorum, 2018'de Avrupa ikinciliğim ve 2019'da dünya üçüncülüğüm var. Tokyo 2020 paralimpik oyunlarına hazırlanıyoruz. Son kampımız Mersin'deydi. Antrenmanlarımız gayet yoğun ve yorucu geçiyor. Hedefimiz İnşallah altın madalya alarak ülkemizi Tokyo'da en iyi şekilde temsil ederek bayrağımızı havalandırmak" dedi.

Milli sporcu Murat Oğuz, "2013 yılından beri atıcılık sporuyla ilgileniyorum. 2016 Rio Paralimpik Oyunları'ndan sonra 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na da katılacağım. Şuan hazırlıklarımızın son aşamasında Mersin ili Erdemli ilçesindeki poligonda devam ettiriyoruz. 2019 yılında Sydney'deki Dünya Şampiyonasında mix takım kategorisinde dünya 3.'sü olduk. Şuan hedefimiz Tokyo'da bayrağımızı dalgalandırmak. İnşallah en güzel şekilde elimizden gelenin en iyisini yapıp, kürsüye çıkmak istiyoruz.

Türkiye'de sadece büyük bir poligon Mersin'de var. Mersin'in şuan iklim koşullarından dolayı Tokyo'ya benziyor olması bizim avantajımız ama sıcakla mücadele etmek bizim için zor. Antrenmanlarımızı biraz zor kılıyor. Ama büyük bir poligona sahibiz. O poligonda hazırlanmak bize avantaj sağlıyor." Dedi.

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, "Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yine çok güzide ve Türkiye'nin en büyük tesisindeyiz. Burası Mersin Erdemli Atış Poligonu. Biz burada sporcularımızı her zaman misafir ediyoruz. Uluslar uluslararası müsabakalar yapılıyor. Ama bugün gerçekten çok güzel bir gün. Tokyo 2020 Paralimpik Olimpiyatlarına atıcılık milli takımımız gidiyor. Onlardan umutluyuz. Şuan ülkenin morale ihtiyacı var, ülkenin başarıya ihtiyacı var. İnşallah bu arkadaşlarımız bir haftadır buradalar. Önümüzdeki günlerde onları yolcu edeceğiz. Onlardan da İnşallah ülke olarak madalya bekliyoruz. Hepsinin yolları açık olsun. Uğurları açık olsun" dedi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin