GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 15:18   Güncelleme : 06-08-2021 15:28

Biz4Fun Projesi'nin Çıktıları İle Genç Girişimciler Artık Daha Güçlü Olacak

Uluslararası projeler ile bölgesel ve ulusal kalkınmaya destek olmak ve sivil toplum diyaloğu kurmak amacayla Mersin’de kurulan Akdeniz Naturel Yaşam Derneği (NATURELDER), bir Erasmus+ KA202 projesi olan Biz4Fun ile gençlere girişimcilik konusunda yardımcı oluyor.

Biz4Fun Projesi'nin Çıktıları İle Genç Girişimciler Artık Daha Güçlü Olacak

NATURELDER’in de içerisinde bulunduğu 6 ülkeden 7 ortağın katılımı ile kurulan konsorsiyum tarafından Slovakya Ulusal Ajansı'na verilen ve kabul edilen 2018-1-SK01-KA202-046271 numaralı “Biz4Fun – Let’s have fun with the business start-up” projesi ile ülkemizde ve diğer ortak ülkelerdeki özellikle tecrübesiz gençlerin iş piyasasındaki rekabet gücü arttırılması amaçlanıyor.

Proje konsorsiyumu içerisinde Slovakya’dan Nitra Ziraat Fakiltesi, Slovak Ticaret Ajansı, Romanya’dan CTE, Avrupa Eğitim Merkezi Birliği, Çek Cumhuriyetinden Edu Consulting, z.u, Yunanistan’dan Patras Üniversitesi, İtalya’dan Egina ve Türkiye’den de NATURELDER bulunuyor.

Konsorsiyum kurumları gençlerin çok çeşitli fikirlerinin olduğunu ancak cesaret, fon ve kapasite eksikliklerinden dolayı bu fikirlerini projelendiremediklerini düşünüyor. Biz4Fun projesi, gençlerin ekonomik bilgilerini genişleterek, girişimciliğin temellerini şekillendirerek, gençlere kendi kariyer yollarını bilinçli bir şekilde planlayabilme yeteneğini aktararak, finansal araçların bilgisindeki aksaklıkları azaltarak, başarılı bir iş örneği sunuyor.

Proje kapsamında geliştirilen ve açık kaynak olarak sunulan Biz4Fun Müfredatı ve eğitim senaryoları, Biz4Fun 3D sanal dünya ve sosyal oyun, Biz4Fun çevrimiçi açık eğitim materyalleri, Biz4Fun El Kılavuzu ile gençler daha güçlü daha bilgili girişimciler olacak.

Akdeniz Naturel Yaşam Derneği başkanı Avni Taşyürek yaptığı açıklamada, “Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Genç işsizlik ülkemizin kalkınmasının, sürdürülebilir gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisi. Biz de dernek olarak bu soruna çözüm getirecek ortaklıklar kurmaya, ulusal ve uluslararası projeler üretmeye çalışıyoruz ve çalışmamıza hız kesmeden edeceğiz" dedi.

"Biz4Fun projesi bu konuda yapılan çok önemli bir çalışma" diyen Taşyürek, "İyi odaklı, yenilikçi ve çözümleyici bir proje. 6 ülkeden 7 kurum ve kuruluşun bir araya gelmiş olması zaten ne kadar büyük bir düşünce olduğunun ve projenin uygulama yelpazesinin ne kadar geniş olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyorum. NATURELDER olarak biz de üstümüze düşen görevi layıkıyla yapacağız" şeklinde konuştu.

 

"Projenin sağlayacağı faydaları görmek için sabırsızlanıyorum"

Taşyürek konuşmasında şunları da kaydetti; "Projede gençlerimizin girişimcilik hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenebilecekleri üç boyutlu bir platform oluşturduk. Bu platformu eğitim senaryoları ile destekledik. Böylece gençlerimiz bu senaryolarla kendilerini deneme ve ufak da olsa kendilerini test etme şansı yakalamış olacaklar. Ayrıca eğitim merkezlerinin de rahatlıkla bu eğitimi kullanabilmeleri için bir eğitim müfredatı ve kullanım kılavuzu da oluşturduk. Bu çıktılarımızın hepsine ilgilenen herkes projemizin sitesi www.biz4fun.eu ve derneğimizin sitesi www.naturelder.org adreslerinden ulaşabilirler.

Projemizin ülkemize ve Avrupa birliğine sağlayacağı faydaları görmek için sabırsızlanıyorum.”