EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-08-2021 19:17   Güncelleme : 05-08-2021 19:17

Erdemli Çiftçisine Su Müjdesi

Kuraklığın vurduğu Erdemli çiftçisine can suyu verecek olan ve 5 mahallede 5 bin dönüm araziyi sulayan İncirligöz (Gara Boru) sulama istasyonunda sorun Ak Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, AK Parti Mersin Milletvekilleri ve Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun çabalarıyla giderilerek çiftçilere su verilmeye başlandı.

Erdemli Çiftçisine Su Müjdesi

Elektrik abone sorunu giderilerek faaliyete giren pompanın gara boruya su basmasıyla birlikte AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Serdal Kaya vanayı dualarla çevirerek kanala suyu akıttı.

AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, başdanışman Mehmet Morgül, danışman Kamil Yeşilyurt, yönetim kurulu üyeleri ve Mersin Sulama Birliği Erdemli İşletme Mühendis Vekili Ömer Mavi, Mersin Sulama Birliği Müdür Yardımcısı Muhsin Taş, Birlik Müdürü Başkan Vekili Murat Gök ve su bekçileri ile birlikte İncirligözden pompanın bastığı ve 8 kilometre gara boru ile kızılanda Menderes kanalına vanayı besmele ile açarak dualarla çiftçileri rahatlatacak suyu akıttı.

Başkan Kaya ‘Ya Allah Bismillah, bereketli olsun’ diyerek vanayı çevirerek şunları söyledi; “Uzun süredir atıl durumda bulunan İncirligöz halkımız arasında Gara Boru sulama suyunu bugün faaliyete sokarak suyumuzu kanala akıttık.

Bu süreçte bizlere destek olan ve emeği geçen AK Parti Mersin Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız Mükerrem Tollu’ya teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimize hayırlı olsun. Bereketli olsun’ dedi.

Mersin Sulama Birliği Erdemli İşletme Mühendis Vekili Ömer Mavi’de yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Erdemli Belediye Başkanlığı’na aitken 2015 yılında Mersin Sulama Birliğine devredilen İncirligöz Sulama Tesisleri (KARA BORU) Sulama Birliği Tarafından 30/07/2021 Tarihinde Cuma Günü Elektrik Aboneliği Yapılmıştır.

Elektrik Tesisatlarının Bakım Onarımları Tamamlanmış Olup,  İncirligöz Pompa İstasyonunda 5 Adet 50 Lt/Sn Kapasiteli Pompa Bulunmaktadır. 31/07/2021 Tarihinde Cumartesi Günü 3 Adet Pompalar Yerinden Alınmış, Pompaların Bakım-Onarım ve Yenileme Çalışmalarına Başlanmıştır.

Sulama Tesisinin 1 Adet Pompası 05.08.2021 Tarihinde Perşembe Günü Devreye Alınarak ve Alata-Kızılalan Sağ Sahil Sulama Tesislerine (MENDERES SULAMA KANALLARINA)  Suyumuz Verilmiştir. Diğer İki adet Pompalarda En geç 11.08.2021 Tarihinde Faaliyete Geçirilmesi Planlanmaktadır. 

Kanallarımızdan Faydalanan Türbe, Yüksek, Koyuncu, Barboros ve Alata Mahallelerindeki Ortalama 5 Bin Dönümlük Sulama Alanındaki Çiftçimiz Bulunmaktadır.

Erdemli İlçesi Alata Deresi İçinden Ayrıca Boru Bağlantısı İle Alata Sol Sahil Sulama Kanalına Da Takviye Yapılmıştır. Ancak Bu Bağlantı Önceki Yıllarda Meydana Gelen Seller İle Kopmuştur. 192 Metre 200 mm Çapında Çelik Borular Birliğimiz tarafından bir hafta içinde montajı yapılacaktır, Erdemli İncirligöz Pompa Sulama Tesisleri Hattından Alata Sol Sahil Sulama Kanallarımıza, Takviye Borusundaki eksikliklerin giderilmesine istinaden bu kanalımıza su verilecektir.

Bu Süreçte Başından Sonuna Kadar Bizi Hiç Yalnız Bırakmayan Sürekli Yanımızda Bize Destek Olan Ak Parti Erdemli İlçe Başkanımız Serdal Kaya’ya ve Yönetimine Teşekkür Eder, Emeği Geçen Herkesten Allah Razı Olsun. Millet Vekilimiz Sayın Zeynep Gül Yılmaz’a Ziyaretinden Dolayı Teşekkür Ederiz” dedi.