EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-08-2021 16:18   Güncelleme : 04-08-2021 16:18

Halk Eğitim Kursuna Katıldı Kendi Çeyizini Hazırladı 20 Bin Cebinde Kaldı

Mersin’in Erdemli ilçesinde Büşra Çığlı isimli genç kız Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğünün açtığı meslek edinme kurslarına katılarak hem meslek öğrendi hem de düğün için çeyizlerini hazırladı. Çeyizini kendisinin hazırlamasından dolayı aile bütçesine de 15-20 bin liraya yakın tasarruf sağladı.

Halk Eğitim Kursuna Katıldı Kendi Çeyizini Hazırladı 20 Bin Cebinde Kaldı

Erdemli HEM Müdürlüğü Ev Tekstili ve Dekoratif  Makine Nakış Usta Öğreticilerinden Lütfiye Kılıç, açtıkları kurslara katılanların sadece kursa katılmakla kalmayıp aynı zamanda hem meslek öğrendiklerini kimilerinin de çeyizlerini kurslarda hazırladığını söyledi.

Bir genç kızın çeyizini hazırlarken kendi el emeği ile yapması ile hazır alması arasında büyük farkın bulunduğunu kaydeden Kılıç, ‘’Evlenme çağındaki bir genç kız çeyizini hazır alması ile kendisinin eksikleri tamamlaması ayrı bir haz. Hazır alınan çeyiz ile kendisinin hazırlaması arasında en az 15-20 bin lira fark meydana geliyor ki bu da büyük rakam bu rakamı aile bütçesine kalıyor. İşte bunlardan bir tanesi de Büşra Çığlık isimli kursiyerimiz. Tüm çeyizini katıldığı meslek kursunda hazırladı ailesi ve kurs arkadaşları da destek verdi. Bir kızımızın mutluluğuna hep birlikte ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

HEM’in meslek edindirme kursuna katıldığında hiçbir şey bilmediğini ifade eden Büşra Çığlık ise,  ‘’Kurs hocamızın yönlendirmesi ve eğitmesi sonucu  hem meslek öğrendim,  hem de bir başkasına öğretecek seviyeye geldim En önemlisinin ise kurs sayesinde kendi çeyizimi hazırladım. Düğün çeyizimi toptan alamazdım. Kursta üretilen ile hazır alınması arasında 15-20 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkıyordu ben aileme katkı sağlamak üzere çeyizimi kursta hazırlama tarafını seçtim. İyi ki de seçmişim çünkü 15-20 bin lira gibi bir rakamı tasarruf etmiş olduk ve bu rakamı diğer eksiklerimizde kullandık’’ diye konuştu.

Düğün hazırlığı yapan Büşra Çığlı ‘nın annesi ise Kübra ve Büşra isimde iki ikiz kızının bulunduğunu belirterek, ‘’Kızım Kübra’nın çeyizinin yarısını hazır aldım. Yarısını ise HEM’ in açtığı kursta hazırladık. Diğer ikiz kızım Büşra Çığlı ‘nın ise 28 Temmuz da yani Kurban Bayramı sonrası düğünü olacak.  Çeyizini tamamen katıldığımız kursta kızımla birlikte hazırladık. Bu da aile bütçemize büyük bir katkı sağladı’’ şeklinde konuştu.