EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-08-2021 15:55   Güncelleme : 04-08-2021 15:55

Bu Biberin Kilosu 13 Lira

Erdemli ilçemiz limon ve domates yetiştiriciliğinde Türkiye’nin nasıl üretim merkezi ise halk arasında ‘’California biberi’’, ‘’Paprika’’ olarak adlandırılan renkli ihracaatlık biberde de üretim üssü olmayı hedefliyor işte buna en güzel örnek.

Bu Biberin Kilosu 13 Lira

Kayacı Mahallesinde bir üretici serasına diktiği biberlerin yüzde 98’ini ihraç ederken yüzde 2’lik bölümünü ise İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi illerdeki lüks otellere gönderiyor. Kırmızı biberin fiyatı 8 liradan, sarı biberin kilosu  ise 13 liradan satılıyor.

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, denemek üzere Kayacı Mahallesinde 1 dekar alana dikimi yapılan ‘’California’’ paprika biberinin hasadına katıldı. Hasadı gerçekleştiren çalışanlara kolaylıklar ve bol kazanç dileyen Aşkın Şahin, renkli biberlerin üretimini çiftçilere özellikle tavsiye ettiklerini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, Erdemli renkli paprika biberinin gelecekte üretim üssü olmaya aday olduğunu belirtti. Şahin Şöyle konuştu:

‘’Renkleri ile gözlerimize izleme doyumu sunan, fiyatları ile üreticisinin yüzünü güldüren, ana vatanı Güney Amerika olan paprika biberinin daha sonra Meksika, Peru ve Şili’ de üretilen daha sonra ise ülkemizde Antalya ve Erdemlimizin 600-700’lü rakımlı Kayacı mahallesinde yetiştirilen California biberi kimilerine göre plastik maketi andırıyor.

Yıllardır bölgemizde ülkemizin ihtiyacı olan domates üretimi gerçekleştirmekteyiz. Son 10’dan bu yana açıkta ve seralarımızda ‘’Dolma biber, sivri biber, çarliston, kapya ve köy biberi üretmekteyiz. Ancak düşük giden fiyatlardan dolayı Erdemli Ziraat odası yetkilileri olarak üreticilerimize alternatif ürün olarak tavsiye ettik. Şu anda Kayacı Mahallemizde bir çiftçimiz 1 dekar arazisine Nisan ayında dikimini yaptı ve şu anda hasadını yapmaktayız. Bu biberlerde 30’a yakın besin maddesi var ve tam olgunlaştığında C vitaminin en üst seviyesine çıktığı karoten maddesinin yüksek olduğu California biberleri halk tabiri ile her derde deva. Tüm mutfaklarda gerek pişirilerek gerek se salataların vazgeçilmezidir.’’

Bölgemizde üretimi gerçekleştirilen California biberinin yüzde 98’i ihracata yüzde 2’lik bölümü ise yurt içinde İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi illerdeki lüks otellerde tüketilmektedir diyen Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’ Çiftçilerimiz bu tür ürünlerin tonajı yüksek olduğu takdirde ihracatta sıkıntı yaşamayacaktır. Hasadını yaptığımız California biberi yani paprika biberinin kırmızı olanının kilo fiyatı 8 liradan, sarı renkli olanlar ise 13 liradan alıcı buluyor. Bir tanesi ortalama 350 gram gelmektedir. Kök başına da 3 ile 3,5 kilo arasında verimi vardır. Getirisi çok iyi olan bu ürünü bölgemiz çiftçisine alternatif ürün olarak özellikle tavsiye ediyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

California biberi üreticisi Sedef Uslu ise, 1 dönüm arazide ilk kez denedikleri biberden iyi verim aldıklarını belirterek, ‘’verimi yüksek ve kaliteli ürün elde ettik. Temennimiz bölgemizde üreticiler tarafından rağbet görmesi. Bu ürünü dikmeleri yönünde tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz’’ şeklinde konuştu.