GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 14:22   Güncelleme : 24-07-2021 14:22

MGC, 24 Temmuz Töreni Gerçekleştirdi

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Basında Sansürün Kaldırışının 113. Yıl dönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi.

 MGC, 24 Temmuz Töreni Gerçekleştirdi

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Basında Sansürün Kaldırışının 113. Yıl dönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanında tören düzenledi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği törene MGC Başkanı R. Kaya Tepe ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Aydın Eğin, Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Togay, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan,önceki dönem Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Akdeniz Belediyesi Basın Müdürü Tuncay Karakaş ve basın mensupları katıldı. Başkan Tepe’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’na geçildi.

Daha sonra MGC Başkanı Rüstem Kaya Tepe, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

Gazeteciler olarak 24 Temmuz’u ‘Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’ olarak idrak ettiklerini söyleyen Başkan R. Kaya Tepe, bu günün tarihsel sürecine değinerek, “Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırılmaktadır. Demokrasinin tehdit altında olduğu, vesayetin hüküm sürdüğü bir ortamda, basın özgürlüğünden, ifade hürriyetinden ve sağlıklı bir medya işleyişinden bahsetmek mümkün değildir.” diye konuştu.

"Basın mensuplarının baskı görmesine müsaade edilmemeli”

Hiçbir basın mensubunun mesleki faaliyetleri dolayısıyla baskı görmesine, bu baskılar yoluyla basın özgürlüğünün tehdit edilmesine müsaade edilmemesi gerektiğini ifade eden Başkan Tepe, “Bu gün ayrıca basın çalışanlarının çalışma şartlarındaki zorlukları anlamak ve onlara saygı duymak amacı ile ortaya çıkan ve kutlanan bir gün. O yüzden, 24 Temmuz simgesel önemini hala kaybetmedi. Bugün gazeteciler işsizlik, özlük hakları gibi pek çok konuda sıkıntı yaşıyorlar.” dedi.

Tasarruf Tedbirleri kapsamında Basın ve Yayın giderlerine ilişkin yeni düzenlemeye de değinen Başkan Kaya Tepe, “Basının ekonomik anlamda desteklenmesini beklerken böyle bir kararla karşılaşmış olmak son derece üzücü. Anadolu basını bu zorlu süreçte destek beklerken tam aksine olan bu uygulama, Anadolu basınını çok güç duruma düşürecektir. Anadolu Basınının yaşaması için alınan bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Basını zora sokan değil; teşvik edici, ekonomik açıdan rahatlatacak çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Tepe: Sansürsüz günlerde buluşmak dileğiyle

Bir gün gerçekten hür ve her açıdan sansürsüz basına kavuşup 24 Temmuz’u bir bayram coşkusuyla kutlama temennisinde bulunan Başkan Tepe konuşmasını şu sözlerle bitirdi: Bu önemli ve anlamlı günde, kalemini demokrasi, insan hakları ve halkın çıkarları için kullanan, çoğulculuk ile çok sesliliği şiar edinen basın mensuplarıyla sansürsüz günlerde buluşmayı diliyorum.

Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde, basına ve basın çalışanlarına güç, kuvvet ve başarılar diliyorum, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını saygıyla anıyorum, basın camiamızın tüm mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyor buraya kadar gelerek bu günümüzde bize destek olan siz değerli misafirlerimize de teşekkür ediyorum. Bu vesile ile herkesin kurban bayramını bir kez daha kutluyorum.

Kızıltan: Cesur gazetecileri sahiplenmeliyiz

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Ayhan Kızıltan ise yaptığı konuşmada toplumdaki her kesimin doğruları söyleme cesaretinde bulunan gazetecilerin arkasında durmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Kızıltan, konuşmasında şu sözlere yer verdi: Cesur ve fedakar insanlar sayesinde dünya bugün hak ve özgürlüklere sahip olduk. Konuşmaktan, yazmaktan çekinmeyelim. Bize de toplum olarak düşen görev, cesaretle konuşup yazanlara arka çıkmak ve sahiplenmektir. Toplumun desteğini alan kişiler çok daha cesur ve rahatça sahaya iner ve mücadele sonuç alır. Gazetecilik çok zor bir görev olduğunu biliyoruz. Bu nedenle işini layığıyla yapan tün basın mensuplarının gününü kutluyorum.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.