EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-07-2021 23:25   Güncelleme : 16-07-2021 15:04

Naturelder’in Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi üçüncü dönem Projesi tanıtıldı

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneğinin hazırladığı Avrupa Birliği finansman desteğinde bulunduğu Sivil Toplum Destek Programı Üçüncü Dönem kapsamında yürüttüğü ‘’Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi’’ projesi Mersin Divan Otel’de düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Naturelder’in Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi üçüncü dönem Projesi tanıtıldı

Toplantıda konuşan Mersin Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, Mersin’in yaş sebze meyve üretiminin 9 kalemde Türkiye birincisi olduğunu bu kalemlerin artırılması çabasında olduklarını söyledi.

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneğinin hazırladığı Avrupa Birliğinden de finans desteği alan ‘’Kırsal alanlarda sivil toplum gelişimi’’ konulu proje ile tarım sektöründe çalışanların bilinçlenmesine yönelik bu tür proje üreten sivil toplum kuruluşlarının çoğalmasından yana olduğunu söyledi. Abalı, bu projenin yüzlerce tarım çalışanlarına fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneği (NATURELDER) Başkanı Avni Taşyürek ise proje hakkında sunum yaptı. Taşyürek, Hazırladıkları projelerine Avrupa Birliği (AB)’den finansman desteği sağlandığını projenin 12 ay süreceğini kaydetti.

Taşyürek sunumunda, ‘’Projenin ana faaliyetlerinde tarım ve kırsal kalkınma alanında çalışan STK’ların karar verme organlarında yer alan 20 yetkiliye savunuculuk, lobicilik ve herbisitlerin (yabancı otlarla mücadelede kullanılan zirai ilaçlar) yanlış kullanımının etkileri hakkında eğitim verileceğini, kırsal kalkınma alanında çalışan STK’lara üye 200 kişiye savunuculuk, lobicilik ve herbisitlerinyanlış kullanımı hakkında eğitim verileceğini kaydetti. Taşyürek, ayrıca Mersin ilimizde üç belediyemizin kent konseylerinde tarım ve kırsal kalkınma bölümleri oluşturmaya çalışacağız.’’ diye konuştu.

Mersin İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdüresi Aysun Cennet Kıldan,  Tarsus ilçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğn,  Akdeniz Doğa Ve Yaşam Derneği  (DOYADER) Başkanı Selçuk Şahutoğlu, Mersin Arı Üreticileri Birliği Başkanı Adem Kurt da birer konuşma yaptı.