EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-07-2021 19:45   Güncelleme : 14-07-2021 19:45

Bu Meyvenin Tanesi 90 Lira

Erdemlili üretici Zeki Akyar 1 dekar alanda yetiştirdiği ejder meyvesinden 250 bin lira gelir elde ettiğini söyledi. Talep üzerine ürünü şu an İstanbul’a tanesi 90 liradan gönderdiğini belirtti. Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Aşkın şahin ise, son 10 yılda üretim alanının 100 dekara ulaştığını rekoltenin ise 500 tona yaklaştığını kaydetti.

Bu Meyvenin Tanesi 90 Lira

Mersin’in Erdemli ilçesinde Zeki Akyar isimli çiftçi evin önündeki arsasına babasının diyabet rahatsızlığına iyi geldiğini düşünerek diktiği ejder meyvesi (Pitaya)’nın tanesini 90 liradan sattığını söyledi. Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, limon ve domatese alternatif ürün olarak dikimi yapılan ejder meyvesine talebin hızla artması sonucu üretim alanının son 10 yılda 100 dekarı geçtiğini üretimin ise 500 tona yaklaşıldığını belirtti.

Kaktüsgiller familyasından tropikal bir meyve olan ejder meyvesinin yılda 1 kez meyve verdiğini belirten EZO Meclis Başkanı Aşkın Şahin, domates ve limona alternatif olarak dikilen meyvenin kazancının çok iyi olduğunu bu nedenle de tüm üreticilere tavsiye ettiklerini söyledi.

Halk dilinde ejder meyvesi olarak adlandırılan pitahıyanın iyi bir drenaja sahip kumlu topraklarda yetiştiğini belirten Şahin, ‘’Ejder meyvesini yetiştirir iken kesinlikle kimyasal kullanılmıyor ve tozlanmasını kendisi yapıyor. Şubat ya da mart aylarında dikildiği için 1 ya da 1,5 yılda meyve veriyor. İçi kırmızı olan ejder meyvesinin aroması daha çok kivi, muz, ananas ve armudu, içi beyaz olan meyvenin aroması ise dağ armudu ve kiviyi andırıyor. Böyle bir ürünü çiftçilere örnek olarak diken Zeki Akyar’ı tebrik ediyor alternatif ürün olarak tüm çiftçilerimize tavsiye ediyorum’’ dedi.

1 dekar alandan 250 bin liralık ürün satarak iyi bir gelir elde ettiğini belirten Zeki Akyar ise, babasının diyabet rahatsızlığından dolayı bir arkadaşının ejder meyvesi önermesi üzerine hobi olarak diktiğini belirtti.

Babasının yemesi için ejder meyvesinin tanesine 25-30 lira ödeyerek satın aldığını vurgulayan Akyar, ‘’Sürekli satın almak yerine evin önündeki arsaya ben de diktim ve yetiştirdiğim. Meyvesini hem babama şifa niyetine yedirdim hem de kalanını satarak yaklaşık 250 bin lira gelir elde ettim. Yetiştirdiğim meyvelerin tanesini İstanbul’ a 90 liraya gönderiyorum. Ayrıca Rusya, Katar ve Dubai’ye de ihraç ediyorum. Ancak talep çok yetiştiremiyorum. Tüm çiftçilerimize dikmelerini tavsiye ediyorum’’ diye konuştu.