SPOR
Giriş Tarihi : 14-07-2021 19:41   Güncelleme : 14-07-2021 19:41

Attığın Altın Olsun

Türkiye’nin ilk kez Rapit (Çabuk tabanca) dalında 2020 Tokyo Olimpiyatlarına tek sporcu olarak katılacağını söyledi. Dünya çapında Almanya, Fransa ve Çin gibi dişli ülkelerle mücadele edeceğini belirten Varlık, ‘’İlk kez katıldığım olimpiyat yarışlarında ülkeme altın madalya getirip al bayrağımızı göndere çektirmek istiyorum’’

Attığın Altın Olsun

2020 Tokyo Olimpiyatlarına Rapit Tabanca (çabuk tabanca) dalında katılacak olan milli sporcu Özgür Varlık, 2-3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan müsabakalar öncesi 10 günlük kampa girdi. Varlık hazırlık çalışmalarını antrenör Cafer Karaca yönetiminde Mersin’in Erdemli ilçesindeki Atış Poligonunda yürütüyor.

Erdemli’nin iklim yapısının Tokyo ile eş değerde olduğunu belirten Varlık, ‘’Nemli ve bunaltıcı sıcak havaya kendimizi alıştırmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Türkiye’nin olimpiyat yarışlarında ilk kez Atıcılık Rapit Tabanca  (çabuk tabanca) dalında kendisi ile kota aldığını ve yarışlara katılacağını belirten Özgür Varlık, gazetecilere bilgi verdi.

Varlık, ‘’Türkiye tarihinde ilk kez atıcılık ateşli silahlar rapit tabanca dalında kota alan tek sporcu oldum ve ülkemi temsil etmeye hak kazandım. Heyecanlıyım çünkü olimpiyatlara ilk kez katılıyorum. Tokyo olimpiyatlarında Fransa, Çin ve Almanya gibi dişli rakiplerim olacak. Amacım güçlü rakiplerimin arasından sıyrılarak altın madalyayı almak ve  al bayrağımızı göndere çektirmek olacak, bunun içinde  Erdemlideki poligonda antrenörüm nezaretinde sıkı çalışıyorum’’ dedi.

2020 Tokyo olimpiyatları sonrası hedefinde 2024 Fransa olimpiyatlarının bulunduğunu kaydeden Varlık, bu yarışmaya daha fazla sporcu ile güçlü bir şekilde gitmeyi hedeflediğini vurgulayarak şöyle konuştu:

‘’Erdemli ilçesindeki antrenman çalışmam 26 Temmuz’a kadar sürecek ve buradan olimpiyatların yapılacağı Japonya’nın başkenti Tokyo’ ya  gideceğim. 2-3 Ağustos tarihlerinde de yarışmalarım var.’’

Ankara Jandarma Spor Gücü sporcusu olduğunu kaydeden Özgür Varlık, atıcılık sporunu seçmesini ise küçükken dedesinin tabanca ile atış yapmasına ve bakımını yapmasını izlemesine bağlayarak, şöyle konuştu:

‘’Ben atıcılık sporu ile 1998 yılında Jandarma Astsubay okulunda tanıştım. Silaha karşı merakımız dedemizden dolayı vardı tabii ki. Ayrıca üniforma merakı da vardı bu atıcılık sporuna girmemizi sağladı. 1998 yılında başladığım atıcılık sporu benim için bir tutku haline geldi. Havalı silahlarla başladığım atıcılık sporuna daha sonra ateşli silahlara ilgi duymaya başladım. Ordular arası Avrupa Bölgesel Şampiyonalarında birincilik ve 580 puanla Türkiye rekorunun da sahibiyim. Bunların yanında ülkemizdeki tesisleşmenin gelişmesi ve imkanların artması ile birlikte olimpik branş olan Rapit tabanca dalında çalışmaya başladım. Bu branşı daha önce yapmak istiyorduk ama tesisler yetersizdi. Şimdi bu imkanlardan yararlanıp olimpiyatlara hazırlanıyoruz. İlk defa ülkemizden olimpiyatlara katıma hakkı kazanan yani kota alan sporcu oldum. Bu benim için büyük bir gurur. Bu branşta 580 puanla Türkiye rekorunun da sahibiyim. Tokyo da dişli rakiplerin arasından iyi bir sonuç almak hedefindeyim.’’

Sadece Tokyo olimpiyatları müsabakalarının yetmeyeceğini tüm müsabakaların kendileri için önemli olduğunu ifade eden Varlık, ‘’Olimpiyat tüm müsabakaların en üst noktası. Bu nedenle her müsabakayı aynı ciddiyet ve disiplin ile yapmaya ve hazırlanmaya çalışıyoruz. Tokyo olimpiyatlarının ardından 2024 Fransa olimpiyatları için hazırlıklarımız sürüyor’’ diye konuştu.

 

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin