GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 18:18   Güncelleme : 29-06-2021 18:18

Ayaş Mezarlığında Düzenleme Yapıldı 4 Mezar Duvar Dışında Kaldı

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi Mahallesinde bulunan içerisinde Selçuklu Komutanının Mezarınında bulunduğu Paşa Türbesi Mezarlığında yeni bir istinat duvarı çalışması yapılınca 4 mezar mezarlık dışında kalması vatandaşlar şaşkınlıkla karşıladı.

Ayaş Mezarlığında Düzenleme Yapıldı 4 Mezar Duvar Dışında Kaldı

Kızkalesi Mahalle Muhtarı Murat Kale, "Bu mezarlar 35-40 yıl önce yapıldığı için karayolları sınırına girmiş. Büyükşehir Belediyesi de bu istinat duvarını kendi sınırına çekmek durumunda kaldığı için böyle bir durum ortaya çıktı" dedi.

İlçeye bağlı Ayaş, Kızkalesi ve Akpınar mahalleleri halkının ortak olarak defin için kullandığı Paşa Türbesi Mezarlığına çekilen istinat duvarı tartışma konusu oldu.

Kale, Mersin Antalya D-400 karayolu ile mezarlık duvarı arasında kalan 35-40 senelik mezarların karayolları sınırına girdiğini belirterek, "Burası 3 mahallenin ortak kullandığı bir mezarlık. Bununla alakalı biz 3 muhtar Büyükşehir Belediyesine buranın istinat duvarının bakımıyla alakalı dilekçe vermiştik. Bu çalışmalar doğrultusunda bu istinat duvarı yapıldı. Burada 4 tane mezarımız karayolları sınırında kaldığı için bununla alakalı sosyal medyada yanlış paylaşımlar yapıldı. İşin gerçeği şu, bu mezarlar 35-40 yıl önce yapıldığı için karayolları sınırına girmiş. Büyükşehir Belediyesi de bu istinat duvarını kendi sınırına çekmek durumunda kaldığı için böyle bir durum ortaya çıktı. Karayolları ile büyükşehir aralarında sorunu çözeceklerine inanıyorum" dedi.

Konuyla alakalı mezarlıklar daire başkanıyla da görüştüklerini ifade eden Kale, "Kendileri bu mezarlar ile alakalı ailelerle görüşeceklerini, ailelerin istediği doğrultusunda da mezarların mezarlık içine alınacağını söylediler" şeklinde konuştu.

Mezarlık içerisinde 1220 yılında vefat eden Aktaş oğlu Sinan adlı bir Selçuklu komutanı için 1312 yılında yaptırılan kentteki ilk Türk eserlerinden Paşa Türbesi de bulunuyor. Bölgenin sit alanı olduğu ifade edilirken, yürütülen çalışmaların ise izne tabi gerçekleştirildiği belirtildi.