GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 18:34   Güncelleme : 24-06-2021 18:34

Başkan Tollu’dan Yörük Kadınlarına Hamur Yoğurma Makinası

Erdemli Belediyesi, kırsalda bulunan 41 mahallede kadınların ekmek yapma ihtiyaçlarını karşılaması için hamur yoğurma makinesi hediye etti.

Başkan Tollu’dan Yörük Kadınlarına Hamur Yoğurma Makinası

Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, alınan makinaları mahallelerde düzenlenen törenle teslim etti. İlk törenin yapıldığı Şahna mahallesinde Yörük kadınlarına yufka açmak üzere verdiği hamur makinasını ‘Bismillah’ diyerek ilk hamuru kadınlarla birlikte yoğurdu. Yoğurulan hamurlardan yapılan bazlamaları eline aldığı ekmek şişi ile kendisi pişirip davetlilere ikram etti.

Kırsal mahallelerde yaşayan ve kendi ekmeklerini kendileri yapan kadınların hayatını kolaylaştırmak için gayret ettiklerini ifade eden Mükerrem Tollu, ‘’Devlet olarak, Belediye olarak köylülerimize borcumuzu hizmet yaparak ödemeye gayret ediyoruz. Çünkü bu ülkenin kuruluşundan bu güne kadar kan veren can veren bizim köylülerimiz,  bizim insanlarımız. Özellikle, pandemi döneminde üreterek ülkeyi doyuran,  hatta ürettikleri ürünleri yurt dışına ihraç eden, ülke ekonomisine aile bütçesine katkıda bulunan bizim insanlarımız. Bu nedenle gece gündüz çalışan insanlarımıza hizmet etmek zorunudayız’’ dedi.

Erdemlili insanlarımız yaz kış demeden ülkeye katma değer  sağalamak için çabalayır diyen Tollu şöyle konuştu:

‘’Kırsalda bulunan 41 mahallemizin insanları geçimlerini temin etmek üzere sürekli arazide çalışıyorlar. Tabi kendi işlerini de kendileri yapıyorlar. İnsanlarımızın burada ekmek ihtiyacı olduğu muhakkak. Tabi her köyde fırınımız yok. Burada kadınlarımız hem tarlada çalışıyorlar. Hem de ev işlerini birlikte yapıyorlar. Kadınlarımızı bir nebze rahatlatmak adına, onların ailelerini doyurmaları için ekmek yapmaları gerektiğini biliyor, tabi burada en büyük faktör hamur yoğurması olduğu için burada biz bütün köylerimize hamur yoğurma makinası armağan ediyoruz. Köylülerimizle birlikte,  bunun mutluğunu yaşıyoruz. Artık yörük kadınları hamur yumururken yorulmayacak dieğer işlerini görecek. Hamur yumurma makineleri hayırlı olsun.’’

-“Erkekler Kadınlar Kadar Mutlu”-

 

Hamur yoğruma makinasının belediye tarafından sağalanmasının kadınlar kadar erkekleri de mutlu ettiğini ifade eden Şahna Mahalle Muhtarı Cumali Toker, “Başkanımız her zaman yanımızda olduğu gibi başkanımız bu günde yanımızda. Bize hamur yoğurma makinası hediye etti. Hamur yoğurma makinası, annelerimizin ablalarımızın bacılarımızın işlerini bir nebzede olsa kolaylaştıracak. Başkanımıza bu getirmiş olduğu hediyeden dolayı çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan çalışmadan köylü kadınlar kadar erkeklerde mutlu. Mutluluğunu ifade eden bir vatandaş, “kadınlarımız için çok kolaylık oldu ama biz erkeklere de çok kolaylık oldu. En azından kadınlar bizim başımızı ağrıtmayacak. Ben hamur yoğururken sen oturdun demeyecek. Sağ olsun başkanımıza bu hizmeti bize verdi ” şeklinde konuştular.

 

-“Kadınlar Durumdan Memnun”-

Bin bir zahmet yaptıkları ekmek açma işlemlerinde büyük kolaylık sağlayacağını ifade eden kadınların mutlulukları ise gözlerine yansıdı. Mutluluğunu ifade eden bir yaşlı teyze, “Başkanımızdan Allah razı olsun. Zorlanıyorduk hamur yoğururken, şimdi daha kolay ” ifadesini kullandı.

Diğer bir kadın ise” Bizim köylülerimiz bağda, bahçede çalışan bayan, ezilen bayan, yorulan bayan. Yorgun geldiği zaman hamurunu yoğuramayanlar var. Ama bu makinye gediği zaman ununu, suyunu, tuzunu döker hamurunu yoğurur ekmeğini açar” diye konuştu.

Konuşmanın ardından belediye başkanı Mükerrem Tollu, Yörük kadınlarına hamur yumurma makinesini birlikte çalıştırıp ilk hamuru yuğurdu, ekmek pişirip ikram etti.