GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 16:58   Güncelleme : 19-06-2021 17:03

Deniz Kaplumbağaları İçin Sevindirici Haber

Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYEM) Müdürü Prof. Dr Serap Ergene, mayıs ayı sonu itibari ile nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının üremek üzere Alata sahiline çıkmaya başladığını bu çıkışların ekim ayı sonlarına kadar süreceğini söyledi.

Deniz Kaplumbağaları İçin Sevindirici Haber

DEKUYEM müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kesin korunacak sahiller arasında yer alan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahiline kaplumbağaların yuva yapmaya başladığını bu nedenle de yuva sayısını belirlemek üzere incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Yuva belirleme konusunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Ergene, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının üremesi ve çoğalmasına yönelik 20 yıl önce Alata sahillerinde başlattıkları çalışmaların karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Yeni üreme sezonunun başladığını ve Ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini kaydeden Ergene, sorumluluk alanlarında aldıkları önlemler, duyarlı vatandaşların ve özellikle de balıkçıların eğitiminin büyük yarar sağladığını vurgulayan Ergene, gelecek için umutlu olduklarını kaydetti.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü kumsallarına Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının üremek üzere çıktığını belirtti. Birçok bölgede her iki deniz kaplumbağasının çıkmadığını ancak Erdemli sahiline her iki kaplumbağanın da çıkış yaptığını vurguladı.

Ergene, ‘’Bu yıl için ilk tespitlerimize göre Alata kumsalında 100’e yakın yuva var. Ancak dönem sonu yani eylül ayına doğru kaç çıkış yapıldığı net olarak öğreneceğiz. Deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik vatandaşımızda farkındalık oluşmaya, okullarda eğitimler verilmeye başlandı. Bu da gelecek adına bizleri umutlu kılıyor. Çünkü 20 yıl önce başladığımız eğitim ve bilgilendirme çalışmalarımızın artık meyvesini almaya başladık. Çünkü deniz kaplumbağası denilince vatandaş bu canlının neslinin tükenmekte olduğunu ve kesin korunması gerektiğini artık biliyor’’ dedi.

Alata kumsalı deniz kaplumbağalarının üreme alanlarının en önemlilerinden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Ergene, ‘’Yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kesin korunacak  alan olarak ilan edilen bir yer.  Burasının koruma altına alınmasına karar verilmesinde en büyük pay deniz kaplumbağaları ve kum zambaklarının olmasıdır. Bizim için Alata sahili Caretta caretta ve Chelonia mydas türü deniz kaplumbağalarının üreme alanı olmasıdır’’ diye konuştu.

Alata sahilinde mayıs ayının sonlarında başlayıp ekimin ortalarına doğru sona erdiğini ifade eden Ergene, kumsala bırakılan yumurtalardan iki ay sonra yavrular çıkarak denizle buluşacaklarını belirtti.

Alata kumsalında geçen yıl 400 civarında yuva vardı diyen Ergene, şöyle konuştu:

‘’Geçen yıla oranla bu yıl ki yuva beklentimiz 400’ün biraz altında olacak. Nedenine gelince son iki yıldır üst üste oldukça yuva sayısı yüksekti. Bu yıl beklentimizin altında olabilir ama ilk başladığımız yıllara oranla deniz kaplumbağaları yuvaları sayısında önemli artışlar elde ettik. Çünkü deniz kaplumbağalarının artması konusunda koruma çok çok önemli. Bu da 20 yıllık çalışmanın önemli bir ürünü tabi ki. Alata bahçe kültürleri sahilinin deniz kaplumbağalarının üremesi açısından çok önemli bir yere sahip. Alata kumsalı enstitü bünyesinde olmasından kaynaklı çok iyi korunmaktadır. Biz bunu bildiğimiz için halkımıza özellikle de geçimini balıkçılıktan sağlayan balıkçılara yönelik eğitimler verdik ve bunun müthiş yararını gördük ve deniz kaplumbağalarına yönelik destek her geçen yıl artmaktadır. 20 yıl önce deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik çalışmaya başladığımızda bölgede kaplumbağadan haberi olmayan insanlar var idi. Şimdi ise deniz kaplumbağasının buralara yuva yaptığı ve nelere dikkat edilmesi konusunda daha bilinçli bir kitle oluşmaya başladı. Bu bizim açımızdan çok çok önemli bir gelişme. Hepimize önemli görevler düşmekte nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarına sahip çıkmalıyız ve onlara zarar vermemeliyiz. Kaplumbağalar tarafından üremek üzere sahile açılan yuvaları bozmayalım, kum almayalım çevresini temiz tutalım, sahilde ateş yakmayalım, araç sokmayalım. Çünkü bu yuvalardan yavrular çıkarak deniz ile buluşacaklar.’’