GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2017 15:53   Güncelleme : 12-01-2017 17:45

Yorgun "Balaban kuşu’’ Erdemli'ye Sığındı

Dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar arsında yer alan ‘’Balaban kuşu’’ Limonlu Mahallesinde yol kenarında yorgun halde bulundu.

Yorgun

Türkiye’de ender rastlanan kuş türü olan balaban kuşu, önce belediye daha sonra da Erdemli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekipleri tarafından koruma altına alındı. Tarsus Hayvan Hastanesinde bir süre tedavi edilecek olan ‘’balaban kuşu’’ doğal yaşamına geri bırakılacağı bildirildi.

Balaban kuşunu Erdemli Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleri tarafından Limonlu Mahallesinde yol kenarında halsiz bir şekilde bulunan Balaban kuşunun Türkiye’de çok ender görülen türlerden olduğu belirtildi.

Özellikle Sibirya bölgesinde yaşayan balaban kuruşunun küçük kurtçuk ve balıklarla beslendiği Afrika’ya göç esnasında halsiz düşerek sahile inmiş olabileceği belirtilirken Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Bizim için hayvanlar da insanlar kadar değerlidir. Belediye olarak bizim bir sloganımız vardır. Erdemli’de kimse yalnız ve sahipsiz değildir. Nasıl insanımıza sahip çıkıyorsak yaralı, hasta, bakıma muhtaç kuş ve diğer hayvanlarımıza da sahip çıkmaktayız. Kış şartları nedeni ile uçamayarak sahile inen bu kuşa da sahip çıkmaktayız. Personellerimizi insana verdikleri değer gibi ihtiyacı olan hayvanlara da gerekli ilgiyi göstermelerinden dolayı teşekkür ediyorum’’ dedi.

Balaban kuşunu belediye yetkililerinden teslim alan Erdemli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği personeli ise  kuşun ‘’balaban’’ adı verilen göçmen kuşlardan olduğunu özellikle Sibirya bölgesinde yaşadığını bu bölgeden geçtiği esnada yoğun kış şartları nedeni ile inmiş olabileceğini bakımının yapılmasının ardından doğaya bırakılacağını ve yoluna devam etmesinin sağlanacağını belirtti.