GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-06-2021 15:17   Güncelleme : 11-06-2021 15:17

Erdemli Yörüklerinden Yağmur Duası

Karahıdırlı Mahallesi Yörükleri 1700 rakımdaki Yapraklı tepesinde pandemi kuralları çerçevesinde sosyal mesafeye uyarak ‘’Yağmur’’ duasına çıktı.

Erdemli Yörüklerinden Yağmur Duası

Karahıdırlı Mahalle Muhtarlarığı ile Karahıdırlı Hayır İşleri Derneği tarafından organize edilen ‘yağmur’ duasına Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Müftü Vekili Muhammed Devlet, Yörükler ile mahalle sakinleri katıldı.

Kur’an-ı kerim tilaveti ve ilahilerin okunduğu yağmur duasını Erdemli Müftü Vekili Muhammed Devlet yaptı. Yağmur duasına erkekler kadar Yörük kadınları ve çocukları da ilgi gösterdi. Yağmur duasına katılan misafirlere çeşitli ikramlarda bulunuldu, geleneksel keçi sütünden ayran ikram edildi.

Karahıdırlı Muhtarı Recep Demirşen, "Biz Yörükler için yağmur ve su çok önemli. 3-4 aydır mahallemize yağmur yağmıyordu bizde yağmur yağması için duaya çıktık. Dualarımızda içtenlikle Cenab-ı Allah'a yalvardık. İnşallah dualarımız kabul olur. Bizlere bol yağmur verir, bu sıkıntılı günlerimiz geçer" dedi.

Karahıdırlı Hayır İşleri Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz ise, "Buraya yağmur duası için toplandık. Aylardır yağmur yağmıyor. Kış aylarında bulunduğumuz 1700 rakımlı Yapraklı mevkisine 1 metre yüksekliğinde kar yağıyordu, bu yıl hiç kar yağmadı. Bir kuraklık dönemi geçiriyoruz. Bahçelerimiz, meyvelerimiz hep susuz kaldılar. Suyumuz çok azaldı. Bunun için yağmur duası yapmaya çıktık" şeklinde konuştu.

Mahalle sakinlerinden Şengül Güneş ise, "Yağmur yağmadığı için mevsim kurak gidiyor. Meyve sebzelerimiz susuz kaldı, hayvanlar susuz, bu ortamda şimdi yağmur yağması lazımdı. Şubatta Martta kar yağması lazımdı. Yağmur yağmadığı için bizde yağmur duasına çıktık, İnşallah sabilerin yüzü suyu hürmetine yağmur yağar" diye konuştu.