GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:52   Güncelleme : 31-05-2021 18:52

Kızkalesinde Sahiller Şenlendi

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi´nde yer alan Doğu Akdeniz´in turizm merkezlerinin en önemlilerinden Kızkalesi Yaz sezonu için turizmciler hazır.

Kızkalesinde Sahiller Şenlendi

ÇUKTOB Başkan Yardımcısı Mustafa Kale, 100´ün üzerinde tesis ve 3 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip gözde tatil beldesine yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği bildirildi.

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkan Yardımcısı Mustafa Kale, pandemi dolayısıyla geçen sezonu önceki yıllara göre buruk geçiren turizmciler, aşı oranın yükselmesinin sezondan beklentilerini arttırdığını söyledi.

Yeni turizm sezonu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Kale,

Kızkalesi'nde deniz suyu sıcaklığının 24 derece, hava sıcaklığının 28 dereceye gelmesiyle deniz mevsiminin başladığını ve Kızkalesi sahilinde hareketliliğin yaşandığını belirtti.

Sezonla birlikte ilk yabancı turistlerin de gelmeye başladığına dikkat çeken Kale, "1 Haziran'dan sonra inşallah hepimizin beklentisi yasaklar kalkar. Havalar ısınırken vakalarda da azalma başladı ve sahillerimiz cıvıl cıvıl olmaya başladı. Tatilcilerimiz güzel hava dinginliğin tadını aileleri ile birlikte çıkartırken biz turizmciler de kendimizi yeni sözone hazer ettik’’ dedi.

Ülkemizdeki aşılama oranı yüzde 55'lere geldiği vakit Avrupa'nın ve dünyanın her yerinden insanlar buraya akın edecek diyen Kale şöyle konuştu:

‘’Bizler de turizmciler olarak tatil merkezimizde hizmet vermeye hazırız. Daha yeni yeni turistler gelmeye başladı. Şu an Ukrayna'dan, Almanya'dan, Fransa'dan öncüler gelmeye başladı. Sezondan geçen yıllara oranla daha çok umutluyuz. Çok güzel bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Ama günü birlik kiralık evlerden gelen insanlar pandemi kurallarına uygun olarak maske, mesafe, temizlik kuralına uygun olarak plajlarımızı kullanırsa herhangi bir sorun yaşamayız.".

Turistik oteller ile belediye işletmeli otellerin tesis ve personelleri anlamında hizmet vermeye hazır olduğunu ifade eden Kale sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sezona yönelik hem işletmeler bazında hem de pandemi bazında bütün altyapılarımız hazır. Bizim için önce insanlarımızın, tatilcilerimizin sağlığı gelmektedir. Kurallara uyup kazasız belasız bu güzel sezonu geçirir ve tamamlarız. Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı gibi önce turizm işletme ve turistik tesislerinde, belediye otellerinde turizm çalışanlarının öncelikli aşılanması yapıldı. Tesislerin hijyen bir şekilde hazırlanması maske, mesafe ve temizlik kuralına uyması, bunların hepsi beraber komplike, hazır vaziyette sezona girmekteyiz. İnşallah kazasız belasız bu sezonu tamamlarız. Tüm turizmcilerimize ve esnafımıza bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum ve tatil beldesinde denize girerek zaman geçiren herkesin uymasını diliyorum.’’

1.5 yıldır tatil beldesinde olduğunu ifade eden Eylül Halavut ise, "Kendimi koruma altına aldım. Kendi yaşadığım şehirden bir tatil beldesine geldim. Burada sosyal mesafe kurallarına uyarak kışımı geçirdim. Şu an yaz ayındayız, insanlara ve sosyal mesafemize uyarak sahile iniyoruz. Denize girerken maskemizi çıkartıyoruz ama denizden çıktığımız zaman maskemizi geri takıyoruz. Çünkü ülkemizde korona virüs vakası bitmiş değil. Hiçbir şey bitmiş değil. Aksine daha da kötüleşebilir" dedi.

Halavut, kurallara uyanların yanında uymayanların da bulunduğuna dikkat çekti.

Baba Cem Halavut da, "Şu an ailemle sahile indik. Maskemizi takarak sosyal mesafemizi koruyarak indik. İnsanlar daha dikkatli daha tedbirli olabilir" şeklinde konuştu.