GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 15:46   Güncelleme : 22-05-2021 16:40

Ormancılar Yangın Sezonuna Hazır

Mersin’in Erdemli ilçesinde orman yangınlarına hazırlık kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü Alata Şefliği deposunda yangın işçileri ve gönüllülerinin katıldığı ‘’Yangın ekibi işbaşı eğitimi’’ kapsamında gerçeği aratmayan yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikatı Mersin Orman bölge Müdürü Kenan Akduman yönetti.

Ormancılar Yangın Sezonuna Hazır

Yangın tatbikatı öncesi bölge müdürlüğü Yangınla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper tarafından yangın söndürmeye ve can güvenliğine yönelik eğitim verdi. 

Yangın tatbikatı ve eğitime katılan Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akduman, ‘’Savaş sadece cephede yapılmıyor,  biz ormancılar da tüm canlıların yaşaması için alevlerle savaşıyoruz’’ dedi.

Akduman şöyle konuştu: ‘’Geçen yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yangınlarla mücadele edildi. Mersin bölgesi büyük yangınlar görmedi ancak bu yıl hiç yangın olmayacak anlamına gelmez. Temennimiz yangınların çıkmamasıdır.

Mersin orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı 8 orman işletme müdürlüğü var ve yangına müdahale için toplam 840 personelimiz ve gönüllüleri yangınlara hazırlık için eğitime ve eksikliklerin belirlenmesi amacı ile tatbikatlar düzenliyoruz. İl genelinde 59 arozöz, 20 su tankı, 75 yangına  ilk müdahale ekibi, 3 helikopter ve 20 yangın gözetleme kuleleri ile hizmet vermekteyiz. Mersin genelinin 835 bin hektar alanının yüzde 54’ü ormanlık alanlardan oluşmakta aynı zamanda zor bir coğrafyadayız. Orman yangınlarıyla savaşımızı bir disiplin içerisinde vermek ve alevlerle olan savaşı kazanmak zorundayız. Bu eğitim ve tatbikatlar ekiplerimizi yangın sezonu boyunca dinamik olmalarını sağlayacaktır.’’

Mesire alanları ve ormanlık alanlarda piknik yapan vatandaşlara da çağrıda bulunan Akduman, ‘’Orman yangın sezonuna girdik, Belirlenen ve korunaklı bölgelerin dışında kesinlikle ateş yakmayalım, yakarsak ta söndürmeden ayrılmayalım. Ormanlarımızın yanması ciğerlerimizin yanması demektir. Kendi ellerimiz ile yeşil örtüyü yok etmeyelim’’ çağrısında bulundu.

Eğitimin ardından senaryo gereği çam dallarından oluşan orman yığınında ilk müdahale ekipler tarafından yapılarak söndürüldü. Tatbikata Mersin Orman Bölge Müdürü, Orman Yangınları ile Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper, Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, Müdür Yardımcısı Harun Boz, işletme şefleri ve yangın ekibi katıldı.