GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 17:34

Arıların Yaylalara Tatlı Yolculuğu

Mersin´in Erdemli ilçesinde arıcılar arılarının yazı geçireceği kır çiçekleriyle kaplı Toros Dağları'nın 2 bin 500 rakımlı Eğriçayır Yaylasına tatlı yolculuğu başladı.

Arıların Yaylalara Tatlı Yolculuğu

Arıcıların en büyük endişesi ise kuraklık. Arıcı Celal Çay, yüksek rakımdan dolayı henüz kuraklık etkisinin oluşmadığını ancak beklenen yağışın düşmemesi halinde ciddi problemlerle karşılaşacaklarını söyledi. Çay, 20 Mayısın ´Dünya Arı Günü´ olduğunu da hatırlatarak , "Arılarımıza sahip çıkalım. Arılar olmadan hiçbir gıda maddesi olamaz" dedi.

Arılarını kışın Akdeniz kıyısında sıcak iklimde yetiştiren arıcılar yaz ayını geçirecekleri kır çiçekleriyle kaplı Eğriçayır Yaylası'na taşıdıklarını, bir hafta önce getirdikleri ilk kovanlardaki arıların müthiş bir çalışma içinde olduğunu gördüklerini belirten Çay, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Özellikle kovanlarda gördüğümüz bu beyaz petekler doğanın çok güzel olduğunu gösteriyor diyen Çay, ‘’Arılar bal toplamaya başlamış. Normalde şuanda Anadolu´da bir kuraklık var. Ama yaylamız 2 bin 500 metre yükseklikte olduğu için kurtarıyor. Yüksek rakımdan dolayı henüz kuraklıktan tam olarak etkilenmiş değil. Ama önümüzdeki haftada bir yağış bekliyoruz. Tüm ümidimiz bu yağışlar. Bu yağışlar olursa iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz. Aksi takdirde susuzluk tüm tarım sektörünü etkileyeceği gibi biz arı üreticilerini de etkileyecek bu yönde endişemiz var" diye belirtti.

ÇİÇEKLER SENFONİ ETKİSİ YAPIYOR

Yaylalarında herhangi bir çiçek açan ağacın bulunmadığını arıların burada sadece aylara göre açan kır çiçeklerinden bal topladığını ifade eden Çay, "Yüksek rakımdan dolayı burada sadece kır çiçekleri açıyor, orman yok gördüğünüz gibi. Bu da balımıza bir lezzet veriyor. Bu lezzetle de dünyanın en iyi balı seçildi. Burada mayıs ayında bir çiçek açıyor, sonra onlar kapanıyor, haziran ayında başka bir çiçek topluluğu sonra temmuz ayında ve adeta bir çiçek senfonisi oluyor. Her ay her mevsim değişik çiçekler açıyor. Bu çiçeklerin de balımıza senfoni etkisi etkisi yaptığına inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

HER TARAFTA KURAKLIK VAR ‘’ENDİŞEMİZ BÜYÜK’’

Kuraklık tehdidine de değinen Çay, "Anadolu´da bir kuraklık var. Biz de bir ümitle geldik buraya. İnşallah güzel bir sezon olur. Burası yüksek rakımlı olması sebebiyle biraz kurtarıyor gibi görünüyor. Önümüzdeki haftada bir yağmur yağacak görünüyor. Tüm ümidimiz bu yağışlar. Yağmur olursa güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz. Yağmur yağmazsa işimiz zor ve endişemiz büyük  gerçekten" ifadesini kullandı.

20 Mayıs tüm dünyada ´Dünya Arı Günü´ olarak kutlandığını da hatırlatan Çay, "Arılar olmadığı zaman bütün diğer gıdalarımızı da üretemiyoruz. Arılar sadece bal polen propolis üretmiyor. Aynı zamanda bütün gıdalarımızı elma, portakal, armut, buğday gibi gıdalarımızın da üretiminde yer alıyor. Bu yüzden Birleşmiş Milletler (BM) arının dünyamız için çok önemli bir hayvan olduğunun farkını vardı. Birkaç sene önce genel kurulda 20 Mayısın tüm Dünya´da ´Arı Günü´ olarak kutlanmasına karar verdi. Ülkemizde de biz arıcılar olarak 20 Mayısta her yıl arının önemini anlatıyoruz, çevremizdeki çocuklara yetişkinlere ve arılarımıza sahip çıkalım diyoruz" vurgusnda bulundu.