Serası Yıkılan Çiftçinin Zararını Tarsim Karşıladı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıSerası Yıkılan Çiftçinin Zararını Tarsim Karşıladı

Erdemli Tarım Kredi Kooperatifi, İbrahim Durak isimli ortağının krediyle yaptırdığı 7 dönüm domates serasının kar altında kalarak yıkılması sonucu üreticiye Tarsim sigorta ücreti olarak 165 bin 500 lira ödeme yaptı.

Serası Yıkılan Çiftçinin Zararını Tarsim Karşıladı
Bu içerik 5076 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Üreticinin zararının karşılanması çekini kooperatif binasında Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice ile Bölge Müdür Yardımcısı Aytaç Ongun verdi.  Eyce yaptığı konuşmada tüm  çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, tarımsal üretimde kaliteli ürün yetiştirme kadar sigortanın da önemli olduğunu vurguladı.  

Son günlerde yaşanan doğal afetler nedeni ile serası yerle bir olan kooperatif ortağımız İbrahim Durak  beyin serasında hasar meydana geldiğini yerinde gördük diyen Eyce, "Kooperatif ortağımız serasını yaptırırken aynı zamanda sigortasını da yaptırdı. Hepimiz iyi bilmekteyiz ki doğal afetlerin önüne kimse geçemez ancak bizlerin de tedbirleri alması gerekir. Serasını  sigortalattığı için ortağımıza teşekkür ediyoruz ve kendisine meydana gelen zararın karşılığı olarak 165 bin 500 liralık  ödeme yapıyoruz. Bu şunu gösteriyor herkes ürünlerini ve seralarını sigortalatmalı’’ dedi.

Mersin’in doğu tarafında sel felaketi, batı kesiminde ise kar felaketinin yaşandığına dikkat çeken Eyce, ‘’Çiftçilerimizi tarımsal ürünlerini sigortalatmalarını istiyoruz. Ürün ve serasını sigortalatanların bir nebze de olsa yarası sigorta tarafından sarılıyor ya sigorta yaptırmayanlar ne olacak. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun diyor bir daha böyle afetlerin yaşanmamasını diliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Üreticilerin ürünlerine tarımsal sigorta yaptırmaları durumunda yüde 50 prim desteği, kredi kullanmaları durumunda yüzde  50 faiz desteği devlet tarafından karşılanacağını  ayrıca olabilecek bir doğal afet durumunda borcun ertelenmesi için sigorta şartı gerektiğine dikkat çeken Eyce, ‘’Ortaklarımızın ve üreticilerimizin ödeyeceği sigorta primlerinin peşin tahsil edilmeyeceği üretim sezonu sonunda ürün hasadından sonra tahsil edilecektir. Erdemli Bölgesinde çok sık yaşadığımız sahil bandında dolu ve fırtına, hortum, yükseklerde ise dolu, don, kar ve dolu ağırlığı, fırtına ve hortum  sebebiyle oluşabilecek doğal afetlere karşı “ yeni bir başlangıç yeni üretim sezonu bitkisel ürün sigortaları için 2017 yılı üretim sezonu açıldı. Üreticilerimizi tarım sigortalarını yaptırmalarını ve  ihmal etmemelerini’’ istedi.

Tarım Kredi Kooperatifi Erdemli Şube Müdürü Ahmet Karakuş da yaptığı konuşmada, 2016 üretim sezonunda toplamda 11 milyon 500 bin liralık  Erdemli çiftçisine devlet destekli kredi kullandırdıklarını aynı zamanda her türlü girdilerini temin ederek yanlarında olduklarını belirtti. Karakuş, kar yağışından dolayı serası yıkılan ortaklarının zararını giderek yerinde gördüklerini belirterek, tarım sigortasının öneminin burada ortaya çıktığını çiftçi ile paylaştıklarını kaydetti.

Hüsametli Mahallesinde çiftçilik yapan İbrahim Durak ise; ’’2006 yılından bu yana Erdemliz Tarım Kredi Kooperatifinin üyesiyim. Serada domates  yetiştiriciliği yapmaktayım. 7 dönüm seramı TARSİM sigortası yaptırarak güvence altına aldım. Yöremizde aşırı kar ve dolu yağışı nedeniyle seramda hasar oluştu. Kooperatife gidip hasar ihbarında bulundum.Tarsim eksperlerinin incelemeleri sonucu hasar kaydı yapılıp tarafıma 165 bin 500 liralık ödeme yapılacağı belirtildi .Halk arasında söylenen gibi “sigorta hasar ödemez” bilinci yanlıştır. Bütün çiftçilerimizin seralarını ve bahçelerini sigorta ettirmelerini öneririm. Şayet sigorta olmasa idi seramı yeniden tamir etmem ve üretim yapabilmem mümkün değildi, sigorta sayesinde hayatım değişti’’ diye belirtti.

Ertuğrul Kayacı adlı üretici ise serasına sigorta yaptırmadığı için çok pişman olduğunu belirterek,” Benim de 4 dönüme yakan seram kar yağışı nedeni ile yerle bir oldu. Komşum yaptırdı sigortadan parasını tahsil etti. Keşke bende sigorta yaptırsaydım” diyerek yeni yaptıracağı serasına sigorta yaptıracağını kaydetti.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu