GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-05-2021 19:01

Akdeniz’de Zimem Defteri Geleneği Devam Ediyor

Akdeniz İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı Akdeniz Şubesi ile birlikte mahalle bakkallarından veresiye alışveriş yapan vatandaşların borçlarını ödeyerek "Zimem Defteri" geleneğini devam ettiriyor.

Akdeniz’de Zimem Defteri Geleneği Devam Ediyor

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaçlarını karşılama konusunda mağduriyet yaşayan ailelere destek olmak amacıyla İlçe Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Şubemiz ihtiyaç sahiplerine umut olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda bir Osmanlı geleneği olan “Zimem Defteri” ile mahalle bakkallarından veresiye alışveriş yapan vatandaşların borçlarının yazılı olduğu veresiye defterlerini satın alınarak karşılığı ödeniyor.

İhtiyacı olan kişilerin mahalle bakkallarındaki borçlarını ödeyerek bir Osmanlı geleneği olan "Zimem Defteri" geleneğinin devam etmesi için gayret gösterdiklerini ifade eden Akdeniz İlçe Müftüsü ve TDV Akdeniz Şube Başkanı İbrahim YAVUZ; "Zimem Defteri geleneği Osmanlı’dan günümüze kadar gelen, Akdeniz ilçemizde de geçen yıldan itibaren hayırseverlerin katkıları ile yaşatılmaya çalışılan bir geleneğimiz. Zimem Defteri geleneğinin en büyük özelliği, hayır yapan kişilerin yardım yaptığı insanları, yardım yapılan insanların da borcunu kapatanın kim olduğunu bilmemesidir. Bizler de din görevlilerimizle birlikte, hayırseverler insanlarımız ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Bu geleneğin devam etmesi, yaşatılması ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin bir nebzede olsa maddi anlamda rahatlamasını sağlayan hayırsever kardeşlerimize teşekkür ediyoruz." dedi.