GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 19:44   Güncelleme : 05-05-2021 20:01

Erdemli’li Üreticiler “Pazar Yerleri Açılsın Vatandaşlar Marketlerin Eline Bırakılmasın”

Üreticiler ve komisyoncular fiyatı 1 liraya kadar düşen ürünleri zincir marketlerin semt pazarlarının da kapalı olmasından faydalanarak halen yüksek fiyatla tüketiciye sunduklarını belirtti. Pandemi kuralları çerçevesinde semt pazarlarının biran önce yeniden açılmasını isteyen üretici ve komisyoncular, vatandaşların marketlerin eline bırakılmamasını istedi.

Erdemli’li Üreticiler “Pazar Yerleri Açılsın Vatandaşlar Marketlerin Eline Bırakılmasın”

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdemli ilçesinin Türkiye'nin turfanda meyve sebzede ana üretim merkezlerden biri olduğunu belirterek, ürünlerin hasadına başlandığı anda gelen tam kapanmayla birlikte halde ürün yığılması yaşandığını, bununla birlikte de fiyatların düştüğünü belirtti.

Şahin semt pazarlarının açılmasının yaşanan olumsuzluğu çözeceğini düşündüklerini ifade ederek, "Sesimizin ulaşabileceği her noktaya sözümüz şu dur ki, biz Türk Milleti olarak pazarlara alışkın insanlarız. Almış olduğumuz habere göre semt pazarları haftada bir kez açıldı. Bunun en az haftada 3 kere 4 kere açılması gerekiyor. Pandemi kurallarına göre hijyen, temizlik ölçülerine göre insanlar gitsinler alışverişlerini yapsınlar. Bu saatten sonra bizim çok bir beklentimiz kalmadı. Sesimizin ulaşabileceği her noktada pazar yerlerinin haftada en az 4-5 kere açılması gerektiğini arz ediyoruz" dedi.

Üreticilerden Yüksel Kurt da, "Bu ürünleri bizler üretiyoruz, satamıyoruz. Bunlar para etmiyor. 1 lira domates, 2 lira fasulye, 2 lira yenidünya , salatalık 50 kuruş. Yani bizim bu halimiz ne olacak. Şu ürünlerin pazar yerlerini bulması lazım. Yani pazarlar açılsın. 2 gün, 3 gün, bir gün olmaz bu,  4-5 gün pazarlar açılsın ki vatandaş işini görsün" diye konuştu.

Ali Dudu ise, "Köylü pazarı bilir, marketi bilmez. Vatandaş aciz olmuş marketten. Market tutuyor ürünleri 4-5 kat pahalı satıyor. Vatandaş alışmış olduğu pazarından uygun fiyatla ürünleri alacak. Şuan bu ürünlerin hiç birisi para etmiyor. Domates 1 lira alan yok, limon 1 lira alan yok, kabak 1 lira, salatalık 50 kuruş, fasulye 2 lira alan yok. Pazar açılmazsa biz nereye satacağız bu ürünleri" şeklinde konuştu.