GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 17:00

Toroslarda Kaybolan ve 4 Gündür Aranan Şahıs Sağ Olarak Bulundu

Karaman’dan Mersin’e gelmek üzere yola çıkan 3 Kişinin araçlarının kara saplanması sonucunda yardım aramak için araçtan ayrılan Ege Kabalak yoğun tipi ve sis nedeniyle Mersin sınırında kaybolduğu bildirildi.

Toroslarda Kaybolan ve 4 Gündür Aranan Şahıs Sağ Olarak Bulundu

Kayıp Ege Kabalak'ın amacı için arama-kurtarma çalışması başlatan AFAD ve jandarma ekipleri, 4 gün boyunca genci aradı. Ege Kabalak, sabah saatlerinde cep telefonuyla Konum atarak yardım istedi. Kabalak'ın attığı konum bilgisinin Mersin'in Erdemli ilçesi sınırlarında olan Cehennem Deresi Milli Parkı yakınlarından geldiği tespit edildi. Bunun üzerine Mersin AFAD ekipleri gencin bulunduğu yere ulaştı.

Mersin İl Jandarma tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada olay şu şekilde kaydedildi,

“25.03.2021 tarihinde saat:00:22 sıralarında, Karaman İli Ayrancı İlçesinden Mersine hareket eden (3) şahsın araçlarının kar nedeniyle mahsur kaldığı bilgisi alınmıştır.

Araç içerindeki şahıslardan (2)’si aynı gün saat:12.00 sıralarında kurtarılmış, çevrede yerleşim yeri aramak amacıyla araçtan ayrılan (1) şahsın Mersin İl sınırları içerisine girmiş olabileceği değerlendirilerek, Mersin İl Jandarma Komutanlığı ve AFAD ekipleri ile birlikte çalışma grubu oluşturulmuştur.

Bölgenin karlı olması sebebi ile Mersin Büyükşehir Belediyesinden iş makinesi talep edilerek, Toroslar ilçesi Tırtar Mahallesi Cocak Deresi Milli Parkı ve Cehennem deresi bölgelerinde zorlu kış şartlarına rağmen yol açılarak arama çalışmalarına devam edilmiş ancak şahsa ulaşılamamıştır.

26.03.2021 tarihinde çalışma grubu ile yapılan toplantıda kayıp şahsın yaşadığı ümit edilerek, bulunabileceği alan yaklaşık olarak tespit edilmiştir. İlgili GSM Şirketi aracılığıyla (4) ayrı noktada yansıtıcı olarak geçici baz istasyonu kurulmuş ve 27.03.2021 tarihinde, saat:10:00 da baz istasyonunun faaliyete geçmesi ile kayıp şahıs Ege KABALAK cep telefonundan aranarak ulaşılmış ve kendisinden konum bilgisi alınmıştır.

Havadan (1) helikopter, karadan da (3) ayrı yaklaşma istikametinden unsurlar bölgeye sevk edilmiş ve şahsa aynı gün saat:12:22 de sağ olarak ulaşılmıştır. Sağlık durumu iyi olup; sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Hastaneye sevk edilmiştir.”

Hastanede kontrolleri yapılan Ege Kabalak gazetecilere yaptığı açıklamada 4 gün boyunca hayatta kalmasını günlük ortalama 8 saat yürümesine bağladığını belirterek, “Şelale altlarında yattım. Çimen yedim ve derelerden su içtim. Bu süreçte en çok sevdiklerim gözümün önüne geldi. Bugün telefonu açınca telefonum çaldı, sevinçten ağladım. Beni bulmak için seferber olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.