Erdemli’ye Tarım Organize Sanayi Bölgesi şart
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli’ye Tarım Organize Sanayi Bölgesi şart

Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, geçim kaynağı tamamen tarıma dayalı ilçeye en kısa zamanda ‘’Tarım Organize Sanayi Bölgesi’’ kurulması şart olduğunu söyledi.

Erdemli’ye Tarım Organize Sanayi Bölgesi şart
Bu içerik 2509 kez okundu.

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Oda Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul eden kaymakam Pamuk, Erdemli ilçesinin ana geçim kaynağı ve ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu bu nedenle de ilçeye tarımsal katma değer sağlayacak ‘tarım Organize Sanayi Bölgesi’ nin mutlaka kurulması gerektiğini belirtti.

Ziraat Odasının kendileri için önemli olduğunu ifade eden Pamuk, daha önce görev yaptığı Kadirli ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi başkanlığı yaptığını bu konuda tecrübesini ‘Tarım Organize Sanayi Bölgesi’’ ne aktarmayı hedeflediğini kaydeden Pamuk şöyle konuştu:

‘’Erdemli ilçemizin ana geçin kaynağı tarımdır. Bu nedenle de ilçeye ‘tarım organize sanayi’’ mutlaka kurulmalıdır. Tarım organize sanayi bölgesinin ilçeye ve ilçe ekonomisini ayakta tutan tarıma büyük katkı sunacağına inanmaktayım. Mersin Valimiz Özdemir Çakacak, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu bünyesinde ‘’Tarım Tekno Parkı’’ nın kurulması için çalışmalar başlatmıştır. Biz de ‘Tarım Organize Sanayi Bölgesi’’ ni kurarsak sektör hem rahatlar hem yenilikler gelir hem de istihdam sağlanmış olur. Tarım Tekno Parkı ile Tarım Organize Sanayi Bölgesinin kurulması sektör bazında ilçemizi uçurur. Şimdi sektör temsilcileri olarak sizlere idare olarak bizlere düşen zaman geçirmeden altyapının hazırlanması çalışmalarına hız vermek olacaktır.’’

EZO Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner’in kar yağışı nedeni ile yıkılan ve zarar gören seralarla ilgili ne gibi çalışmanın yapıldığını  dile getiren Pamuk, ‘’Kar yağışı ve meydana gelen afetten dolayı Erdemli genelinde 456 dekar alanda üretim yapan 111 çiftçinin zarar gördüğünü belirterek, ‘’Hasar raporu ilgili bakanlıklara  ulaştırılmış, biz de kaymakamlık olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’’ Genel Müdürlüğüne yaptığımız başvuru sonucu 112 bin lira katkı sunulması uygun görüldü. Bu kesinlikle zararın karşılanması olarak algılanmamalıdır’’ diye belirtti. 

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de yaptığı konuşmada, ilçenin ana geçim kaynağının tarım olduğunu bu nedenle de tarıma dayalı sanayinin kurulması gerektiğini belirtti. Erdemli’ye Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağı gibi istihdama da katkı sunacağını belirten Şahin, “İlçe olarak açıkta ve kapalı serada domates üretimimiz yaklaşık 500 bin tona yakın, limon üretimimiz ise 300 bin tona yakın üretimle ülke ekonomisine katma değer sunmaktadır. Türkiye’nin yüzde 65 limon üretimini sağlayan ilçemize zaman geçirilmeden Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulmalı ve tarım sanayi ilçemize kazandırılmalı. Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ziraat Odası ve Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği ile diğer STK’larla yer belirlemesi de yaptıklarını belirten bu konuda üç noktanın belirlendi’’ diye kaydetti.

erdemli ajans erdemli organize tarım sanayi ziraat odası
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”