İşte Bu İyi Haber
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıklarıİşte Bu İyi Haber

Domates Fiyatları Üreticinin Yüzünü Güldürüyor

İşte Bu İyi Haber
Bu içerik 3368 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

İlçemizde salkım domatesin fiyatı 2,5 ile 3 lira arasında alıcı bulurken sofralık olarak adlandırılan normal domatesin fiyatı ise 2 ile 2,5 lira arasında satılıyor. Erdemli Ziraat Odası Başkanı (EZO) Rasim Şahin, yurdu etkisi altına alan kötü hava şartlarının özellikle Doğu  Akdeniz Bölgesi'nde sel afeti ile birlikte kendini göstermesinin domates fiyatlarının yükselmesini sağladığını söyledi.

20 gün önce örtü altında yetiştirilen domateslerin yeterli alıcısının bulunmaması nedeni ile fiyatının 70 kuruşa kadar düştüğünü hava şartlarının değişmesiyle fiyatların bir anda yükseldiğini dile getiren Şahin, ‘’20 gün önce domates fiyatları 70 kuruş iken hava şartları ile birlikte 2,5 liraya kadar yükseldi. Fiyatların yükselmesine en büyük etken ise Mersin bölgesinde yaşanan sel afeti ile soğuk hava ve güneşli havanın olmamasıdır. İklim şartları hasadı da etkiliyor. Normalde geçen yıllarda 1 hafta, 10 günde topladığımız domatesleri soğuk nedeni ile aşağı yukarı 20 gün, 1 aylık süre zarfında toplayabiliyoruz. Domates dalında güneş görmediği için bir türlü kızarmıyor bu da piyasada ürünün az olmasına neden oluyor. Domates piyasa arzını karşılayamazken fiyatların yükselmesini sağlarken  üreticinin de yüzünü güldürüyor’’ dedi.

Erdemli genelinde örtü altında 20 bin dönüm alanda yaklaşık 200 bin ton domates üretildiğini belirten Şahin, son yıllarda normal sofralık domatesin yanında üretime geçilen salkım ve çeri domatesinin de üretilmeye başladığını salkım domates üretimi yapan çiftçilerin hızla arttığını belirterek şöyle konuştu:

‘’Erdemli’de normalde sofralık domates üretimi daha yüksek ancak, salkım domates son yıllarda üretilmeye başlandı. Çünkü, Akdeniz Bölgesinin dışındaki bölgelerde yaşayan ve imkanı olan insanlar artık alışveriş için girdiği büyük marketlerde normal domates yerine salkım ve çeri adı verilen küçük domatesleri de aramaya başladı. Salkım domatesin fiyatı halden 3 liraya yakın fiyatlarla satın alınıyor olması üreticinin gülmesine neden oluyor. Domatesteki bu fiyatların ileriki günlerde de devam etmesini bekliyoruz.’’
Rusya'nın domatesteki kotayı kaldırması beklentisinin olduğunu anlatan Şahin,  "Eğer Rusya kapıları ihracat için açılırsa hem üreticimiz rahatlayacak hem de daha fazla ihracat sağlanmış olacak’’ diye belirtti.

Domates üreticisi Halil Şahin ise 15 yıldır serada domates ürettiğini ancak bu yıl geleneksel sofralık domates üretimi yerine daha fazla gelir getireceğini düşündüğü salkım domatesi ürettiğini ve karşılığını da aldığını belirterek, ‘’4 dönüm serada normal domates ürettik ancak fiyatını  30 kuruşa sattım. Ne var ki masrafını  karşılayamazken ikinci dikim olarak salkım domatesi diktim üretimi de iyi fiyatı da iyi yüzümüz gülüyor’’ şeklinde konuştu.

Halil Şahin’in eşi Müslime Şahin ise yetiştirdikleri salkım domates ve havaların da soğuk gitmesiyle fiyatların yükseldiğini ve yüzlerinin güldüğünü söyledi.

 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği