GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 22:19

Türkiye’de Yılın Projesi Olba Kültür Yollarında Sona Geilindi

Türkiye’de Yılın Projesi Ödülünü alan Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Mersin Üniversitesi ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığına hayata geçirilen Olba Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’nde ETSO Başkanı Orhan Sarı Projeye sağladıkları başarılı katkılardan dolayı Doç. Dr. Nida Naycı’ya teşekkür plaketi verdi.

Türkiye’de Yılın Projesi Olba Kültür Yollarında Sona Geilindi

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Mersin Üniversitesi  ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığına hayata geçirilen Olba Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’de yaklaşık 2 yıl süren özverili çalışmanın sonucu, gururlu bir proje ile taçlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenen ve her yıl bölgesine kazandırdığı sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik katkılar doğrultusunda farklı temalarda başarılı çalışmalara verilen Türkiye Şehir Ödülleri “2020 yılı Yılın Turizm Projesi” kategorisi 109 başvuru içerisinden seçilen “Olba Kültür Yolları Projesi”ne verildi.

ETSO Başkanı Orhan Sarı yaptığı basın açıklamasında başta proje ortağı Mersin Üniversitesi olmak üzere; proje süresince desteklerini esirgemeyen Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Mersin Müze Müdürlüğü, Erdemli İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Erdemli Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve çalışma bölgesindeki muhtarlara Erdemli’nin sahip olduğu kültür ve turizm değerlerinin görünürlüğünü arttıran bu önemli sürece verdikleri destekler için teşekkürlerini sundu.

Toplantı sonunda söz alan proje koordinatörü Doç.Dr. Nida Naycı, 2 yıllık saha çalışması ve böylesi anlamlı bir ödül ile bölgede bundan sonra geliştirilecek kırsal kalkınma hedefli eko-turizm projeleri için önemli bir eşiğe gelindiğini ifade etti.  Başarılı bir bölgesel kalkınmanın temelinde kırsalda geliştirilecek sürdürülebilir tarım, kültür ve turizm politikalarının yattığını belirten sayın Naycı, dünyada  deniz-kum-güneş kitle turizminin yerini hızla yaygınlaşan eko-turizm yaklaşımlarının aldığını ifade ederek “Olba Kültür Yolları” projesi ile bölgede ilk defa toplum destekli turizm yaklaşımlarını başlattıklarını ifade etti.