GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 22:08

Erdemli’de Fırtına Seraları Yıktı Geçti

Mersin’in Erdemli İlçesinde gece saat 2,5 sıralarında şiddetli rüzgar ve fırtına salatalık, domates ve çeşitli sebzelerin ekili olduğu örtü altı seralara zarar verdi. Ekiplerin yaptığı ön tespit çalışmasında 58 çiftçinin 85 dekar serasında hasar tespiti yapıldı. Fırtınada zarar gören sera ve çiftçileri Erdemli İçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız ile Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ziyaret etti.

Erdemli’de Fırtına Seraları Yıktı Geçti

Saatte 75 kilometre hızla esen rüzgar, Erdemli ilçesinde yoğun olarak örtü altı sebze yetiştiriciliğinin yapıldığı Kocahasanlı, Üçtepe, Çiriş, Aslanlı, Arpaçbahşiş, Batısandal, Limonlu, Gücüş, Tömük, Keşli, Alata mahallelerinde etkili oldu. Seralar rüzgarın etkisi ile zarar gördü.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ön hasar tespit çalışması yürütmek üzere 8 ekip oluşturdu. Ekipler ön hasar tespit çalışmasına başladı. Ekiplerin yaptığı ön tespit çalışmasında 58 çiftçinin 85 dekar alanında hasar tespit ederken zarar oranının ise yüzde 80’e yakın olduğunu belirledi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, fırtınadan seraları zarar gören çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.


Şahin, "Dün akşam başlayan ve sabaha kadar devam eden şiddetli fırtına nedeniyle ilçede yoğun olarak örtü altı üretim yapılan Kocahasanlı, Üçtepe ve Merkez mahallelerinde bulunan seralara zarar verdi. Özellikle domates ve salatalık seralarında ciddi boyutta hasarlar oluştu. Erdemli Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin seralarında incelemede bulunduk ve seralarında hasar meydana gelen çiftçilerimize malzeme konusunda yardım edeceğiz. Seralarımız inşallah kısa sürede tamir edilir ve çiftçilerimiz ürünlerini yetiştirir. İnşallah bir daha böyle afet ilçemizde olmaz" dedi

Rüzgar ve fırtınadan serası zarar gören Harun Koç, gece saat 2,5 sıralarında seranın fırtınadan etkilendiğini gördüğünü belirterek, bu yıl yeni yaptığı serasının fırtına nedeni ile göçtüğünü yaklaşık 100 bin liralık zararının oluştuğunu söyledi.

Soner Koç ise, seralarının fırtınadan zarar gördüğünü 90 ile 100 bin lira arasında zarar gördüğünü belirterek, ‘’Allah’tan gelen afete boynumuz kıldan ince. Devletimizden yardım bekliyoruz’’ dedi.