GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 20:17   Güncelleme : 23-02-2021 20:23

Başkan Serdal Kaya, “Adamkayalara Kolay Ulaşım İçin Proje Hazırladık”

AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Serdal Kaya, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Hüseyinler ile Erdemli ilçesi Kızkalesi Mahallesi arasında bulunan ve antik dönemden kalma Milattan Sonra (MS) 200. Yılda yapıldığı tahmin edilen Adamkayalara ulaşımın rahat sağlanması amacı ile yeni proje hazırlandığı söyledi.

Başkan Serdal Kaya, “Adamkayalara Kolay Ulaşım İçin Proje Hazırladık”

Erdemli İlçe Kaymakamı Avni Kula, İlçe Jamdarma Komutanı Yarbay Erhan Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, Kızkalesi Mahalle Muhtarı Murat Kale ile turizmciler, Adamkayalara, tehlikesiz ve daha rahat ziyaretin gerçekleşebilmesi için yerinde incelemelerde bulundular.

Adamkayaları ve bölgedeki ören yerlerini gezen heyet, adına konuşan AK Parti Erdemli ilçe başkanı Serdal Kaya, Adamkayaları ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin daha kolay ulaşım ve gezmelerini sağlamak, koruma altına almak için bölge için yeni bir proje hazırlandı. Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunulduğunu buradan çıkacak  karara göre hareket edileceğini söyledi.

Kaya, Adamkayalara yapılacak güvenlikli merdivenlerin yapılmasınınyla aynı zamanda kayalardaki kabartmaların da güvenlik altına alınmış olacağını kaydetti.

Daha sonra Kızkalesi'ni gezen heyet, Kızkalesi muhtarı Murat Kale'den Kızkalesi'nin sorunlarını dinledi.

Kızkalesi'nin (ada kale) gece aydınlatma sorununun çözüleceği sözünü aldıklarını, aynı zamanda teknelerin rahat yanaşıp  taşıma yapabileceği güvenlikli kalıcı bir iskele yapımı için de görüşmeler yapıldığı bildirildi.

Adam Kayalar

Adamkayalar Mersin ‘in Erdemli ile Silifke ilçeleri arasında kalan Kızkalesi'ne ise daha yakın bir bölgedir. Kızkalesi'nden Erdemli'ye doğru yol alırken Uzuncaburç tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan girdiğinizde yaklaşık beş altı kilometre sonra Adamkayalar tabelasını görürsünüz. Eğer çok ilerleyip Hüseyinler tabelasını görürseniz yolu kaçırmışsınızdır. Adamkayalar tabelasından bozuk satıh bir yola giriyorsunuz. Eğer ki bir arazi aracına sahip değilseniz çok yol almadan aracınızı uygun bir yere park edin. Aracınızı park ettikten sonra Adamkayalar'a giden patika yolu gösteren, taşlara boyanmış ok işaretlerini takip edin. Patika yol biraz zorludur bu yüzden çok dikkatli olun.

Adamkayalar kalıntılarını uzmanlar iki bölümde inceliyor. İlk bölümde Karyağdı (Mitan-Miytan) Vadisi, -halkın deyimiyle Şeytan Deresi- kanyonunun kayalarına oyulmuş kaya kabartmaları, ikinci bölümde ise kalıntılar. Vadinin kuzey doğusundaki tepenin üzerinde bulunan kale, burçlar ve yerleşim yerlerinden oluşan kalıntılar. Kalıntıların bulunduğu yerden Adamkayalar'a kayaya oyulmuş olan merdivenler takip edilerek inilmektedir.

Adamkayalar, figürleri 11'i de çerçeve içine yerleştirilmiş ve dörtlü ölü ziyafeti betimlemeleridir. Dörtlü ölü ziyafetinde, baba, anne, çocuklar betimlenmektedir. Kabartmadaki ölülerin oğulları ve iki erkek kabartması asker olarak işlenmiştir. Adamkayalar kabartmaları, ayin yapmak amacıyla kayaya oyulmuş beş basamaklı bir kompozisyondur. Kabartmaların altında bulunan yazılarda ölen rahiplerin isimlerinin yazılı olduğu anlaşılıyor. Adamkayalar MS.200 yıllarında işlenmiştir. Kayalara oyulmuş 10 ayrı kompozisyonda 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve bir dağ keçisi figürü yer almakta. Bazı nişlerin alınlığında Roma kartalı kabartması bulunmaktadır.

Adamkayalar üzerinde tahribatlar oluşmuştur. Yağmur suları ve kayaların içinden gelen sular ile oluşan doğal tahribatların dışında bir de insan elinin tahribatı net bir şekilde görülüyor. Bu tahribat ise cahilliğin, boş vermişliğin, bilgisizliğin tahribatıdır. Yurdumuzun her yerinde gördüğümüz, bize emanet olan dünya miraslarına yapılan bu zulüm utanç verici olmaktadır. Adamkayalar da bu cehaletten payına düşeni almış ve 1986 yılında muhtemelen define bulmak amacıyla bir rölyef dinamit patlatılarak büyük zarara uğratılmış. Kabartmalara av tüfeğiyle zaman zaman atış yapılarak tahrip edilmiş ve edilmeye de devam etmektedir.